İlimizde beklenen yağışlı hava etkisin göstermeye başladı. Yağmurla birlikte çıkan şiddetli fırtına hayatı olumsuz etkiliyor.

Kentimizin akşam saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanağın etkisi altına girdi. Yağmurla birlikte şiddetli fırtınada etkili oluyor. Fırtına nedeniyle bazı bölgelerde elektriklerin kesildiği öğrenildi.

HER YERDE OLAY

Fırtına sebebiyle Karamürsel bir çok evin çatısı uçtu. Sahilde ise bazı teknelerin zarar gördüğü öğrenildi.

Derince'de devrilen bir ağaç evin çatısına geldi. Evde maddi hasar meydan gelirken kimsenin yaralanmadığı öğrenildi. Hereke'de ise bir ahırda yangın çıktı. Kopan elektrik tellerinin düştüğü ahırda küçük çaplı yangın çıktı.

Kocaeli'nin bazı bölgelerinde kopan elektrik telleri nedeniyle elektriklerin kesildiği öğrenildi.


YÜRÜYÜŞ YOLUNDA AĞAÇ DEVRİLDİ
Şiddetli fırtınadan İzmit'te oldukça fazla etkilendi. Yürüyüş Yolu üzeri bulunan çınar ağaçlarından birinin büyük bir dalı şiddetli fırtına ile birlikte devrildi. Devrilen çınar dalı kimseye gelmedi. Yine Yürüyüş yolu üzerinde ve İzmit'in pek çok noktasında ağaçların devrildiği öğrenildi. İtfaiye ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı alarm durumunda bekliyor.

Tren garı yakınlarında is Yüksek Hızlı Tren hattında sinyalizasyon direği şiddetli fırtına sebebiyle yan yattı. Durumun tren seferlerini aksatmayacağı belirtildi.

FIRTINA GEBZE'Yİ DE VURDU
Fırtına başta Gebze olmak üzere Darıca, Çayırova'da hayatı felç etti. Kocaeli'nin bazı ilçelerinde saat 21.30 sıralarında şiddetli fırtına etkili oldu. Fırtına nedeniyle Gebze ve diğer ilçelerde onlarca evin çatısı uçtu. Elektrik direklerinin devrilmesi ve tellerin kopması sonucu 4 ilçede de elektrik kesintisi yaşandı. Fırtına nedeniyle kaza yapan bir kişi Farabi Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılarak tedaviye alındı. E-5 Karayolu Ankara istikameti Gebze girişinde elektrik direklerinin devrilmesi sonucu trafik tek şeritten kontrollü şekilde verildi. Polis direklerde elektrik olması nedeniyle çevre güvenliği aldı. Bölgede fırtına 22.30 sıralarında etkisini yitirdi. Fırtınanın etkisini yitirmesinden sonra elektrik kesintisinin olduğu bölgelere akım verilmeye başlandı.

ETKİSİNİ KAYBEDECEK
Sağanak yağışın gece boyunca etkili olması bekleniyor.  Sabah saatlerinde etkisini azaltacak yağışlı havanın öğleden itibaren ilimizi terk edeceği, sağanak boyunca metrekareye saatte 20-50 kilogram yağış düşeceği tahmin ediliyor. Bugün ortalama 26 derece ile mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların, yağışlı havanın ardından 20 derecelere kadar düşmesi bekleniyor. Cumartesiden itibaren yaklaşık 2 derece artacak sıcaklıkların 3-4 gün boyunca devam etmesi tahmin ediliyor.