GTO Başkanı Nail Çiler, yönetimi ile birlikte dün basının karşısına çıktı. Bugüne kadar yapılan oda çalışmalarından bahseden Çiler, son bölümde Gebze ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Çiler’in en önemli çıkışı Gebze’nin il olma konusundaydı. Çiler, bu konudaki değerlendirmesinde, “Bugüne kadar oda olarak birçok lobi faaliyetlerimiz oldu. Bunun en somut örneği üniversite idi. 3 yıl önce yine burada yaptığımız açıklamalarda Gebze’ye üniversite şart diyorduk. GTÜ’nün varlığını bizzat yaşıyoruz. Metro dedik Sayın Başbakandan sözünü aldık. Şimdi en büyük lobi faaliyeti içirişindeyiz. Gebze’nin büyükşehir statüsünde il olmasını istiyoruz. Bu konuda siz medyadan ciddi katkı bekliyoruz. Çünkü artık Gebze bunu her anlamda hak ediyor” cümlelerini kullandı. Çiler’in basın toplantısından öne çıkan diğer konu başlıkları ise şöyle oldu;

GEBZE ÇALIŞTAYI YAPACAĞIZ
Gebze Ticaret Odası olarak sizlere bazı rakamlar vermek istiyoruz. GTO’nun 14 bin 479 üyesi var. Birçok alanda üyemize hizmet veriyoruz. Kamusal ihtiyaçların dışında sosyal alanda da sorumluluklar üstleniyoruz. Yakında Gebze’nin sorunlarının tartışılacağı ve ana başlıkların çıkartılacağı bir çalıştay düzenlemeyi amaçlıyoruz. GTO sadece bölge sorunlarıyla değil, ülke meselelerinde de aktif rol üstleniyor. Van depreminde TOBB’dan sonra oraya giden ilk oda biziz. Yine Soma sel faciasında oda olarak bizzat yönetimle bölgede yardım dağıtımında bulunduk. İdil, maalesef yaşadığımız sürede adı terörle anılıyor ama oraya kitap kampanyası düzenleyerek öğrencilere gönderdik. Odamız bugüne kadar bizim dönemimizde 56 farklı ülkeden konuk ağırladık. Toplamda 22 fuara 517 üyemizle katılım sağladık, 24 iş forumuna ve 8 ticari heyet gezilerinde yer aldık. Beceri 10’da 1112 kişiye istihdam sağlayarak büyük bir başarı elde ettik. Sadece Gebze Meslek Lisesi’ne 1 milyon TL’nin üzerinde ekipman desteğinde bulunduk. 112 acil istasyonlarını devreye aldık, Darıca ve Dilovası’ndan yer tahsisi bekliyoruz oralara da açacağız. Özellikle eğitime önem veren bir odayız biz. Yine sadece ‘Kullanırsan kullanılırsın’ projesi kapsamında toplamda 12 bin 450 öğrenciye ulaştık. GTO artık bir akademi kampüsü haline döndü. Oda bünyesinde kurduğumuz meslek lisesi ilk mezunlarını verdi şimdi GOSB ile ikinci bir liseyi kurmanın heyecanını içerisindeyiz. Çünkü yakın gelecekte savaşlar olmayacak, güçlü ülkeler zayıf ülkeleri yönetir hale gelecek. Akıllı makinalar dönemi başlıyor, hayatımızın bir parçası haline gelen telefonlarımız buna en güzel örnek. O yüzden eğitimli bir nesil yaratmalıyız.

GEBZE’NİN İL OLMASI GEREK
Değerli basın mensupları, hatırlarsınız aranızdan çoğu kişinin de katıldığı bir metro ve üniversite paneli düzenlenmiştik. Bakın bugün Gebze Teknik Üniversitesi kuruldu. Sayın Başbakan’ın kendi ağzından bölgemize metronun kurulacağını işittik. Bu hizmetlerin kazandırılmasında GTO’nun payı unutulamaz. Lobi faaliyetleri ile bir takım kulislerle Gebze’nin gelişimine katkı sunmaya çalışıyoruz. Artık bir hedefimiz var; oda Gebze’nin il olması. Hem de büyükşehir statüsünde il olması. Bunun için sadece 50 bin kayıtlı nüfusa ihtiyacımız var. Geri kalan bütün donanımlarımız mevcut. Artık Kocaeli ailesi büyüdü, sınırlarına sığmıyor. Aileden kopma zamanı geldi. Gebze’nin kendi ayakları üzerinde durması gerek. Ben bu konuda siz medya kuruluşlarının da aktif rol üstlenmesini istiyorum. STK’larımızla ve Gebzeli vatandaşımızla birlikte bu lobi faaliyetini sürdürmeyi hedefliyoruz. Son sayımlara göre Gebze bölgesinin nüfusu 700 binleri buldu. Sadece 50 bin kişilik açığımız var. İnşallah gelen göçlerle ve özellikle kaydı kendi memleketlerinde olanların Gebze’ye aktarılmasıyla bu sayıyı sorun bile etmiyoruz. Sayın Sanayi Bakanımız bir gün il konusunda şunu söyledi; ‘750 bini yakalayın Gebze’nin vekili ben olacağım’ demişti. Ben 750 bin nüfusla önce bakan beyin karşısına gideceğim. Niyetimiz ikicilik yaratmak, birilerini kırmak değil. Gebze’nin hakkını aramak. Bu konuda tüm siyasi partilerimizin de desteğini yanımızda görmek istiyoruz.