Gebze’de HDP üyesi bir grup Kobane’de IŞİD’in saldırısını protesto etti, grup daha sonra polise taşla saldırdı.

Polisin TOMA ve biber gazıyla müdahale ettiği grup sokak aralarına dağıldı.  Polisin takip ettiği gurup taş atmaya ve etrafa zarar vermeye devam edince olaylar büyüdü. Gebze Osman Yılmaz Trafo meydanından yürüyüşe geçen grup Cuma pazarı üzerinden kent meydanına geldi. Burada açıklama yapan grup daha sonra Kobane’de ki IŞİD saldırılarını protesto etti.  Ardından Atatürk Caddesi üzerine yürümek isteyen grupla polis arasında tartışmalar yaşandı. 

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisinde grup uzun süre yürümek için direndi. Polis ise grubu yürütmemek için önlemlerin arttırdı. Bu sırada olayla büyüyünce grup polise taş atmaya başlayınca polis TOMA ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan göstericiler burada da yine taş atmaya ve çevreye zarar vermeye devam etti. Olaylar sırasında bazı dükkanların camları kırılarak tahrip edildi. Polis olay çıkaranları gözaltına almak için yeni ve eski çarşı ile bazı sokaklarda geniş önlem aldı.

DİLOVASI’NDA YOL KAPATILMAK İSTENDİ

IŞİD’in saldırılarına bir tepki de Dilovası’nda yaşandı.  Öğlen saatlerinde toplanan kalabalık ellerinde pankart ve dövizlerle yürüyerek kent merkezine geldi. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup daha sonra E-5 karayoluna yürüdü. Yola ulaşan kabalık trafiği kesmek istedi ancak polis ekipleri gurubu olay yerinden uzaklaştırdı.  Yürüyüş ve protestolar sırasında polis Dilovası’ndan geniş güvenlik önlemi aldı.

KOBANİ NÖBETİ

Öte yandan HDP Kocaeli İl Örgütü’de Kobani’ye gitmeye hazırlanıyor. Bayram boyunca Kobane’de saldırılarını arttırması üzerine HDP Kocaeli İl Örgütü’nden de tepki geldi. HDP Kocaeli İl Örgütü’nün çağrısıyla Kobane’ye otobüs kaldırılacak. Çarşamba günü Kobane sınırında 1 günlüğüne nöbet tutmak için Kocaeli’den otobüs kaldırılacak. İl örgütünün çağrısına il ve ilçelerden katılımların olması bekleniyor.