Bu çocukların köle gibi çalıştırıldığına dikkat çeken ve bu nedenle onlardan birşey alınmaması konusunda uyaran Kaymakam Arslan'ın açıklaması şöyle Bir paket mendil alırken, onların geleceklerini satın aldığınızın farkında mısınız?

İlçemizin önemli sorunlarından bir tanesi hemen her gün, yağmur çamur demeden yazın sıcağında güneşin alnında, trafik ışıklarının bulunduğu mevkilerde, üst geçitlerde hep bir şeyler satan, dilenen çocuklar.

Hepimiz bu çocuklarla karşılaştığımızda, yüzlerindeki ifadeyi gördüğümüzde yüreğimiz burkulur içimiz ezilir ve onlar için daima bir şey yapmak isteriz. Zannederiz ki biz bu çocuklardan sattıkları malzemeleri satın alırsak ya da gönlümüzden fazlası koptuğunda, ekstradan yardımda bulunduğumuzda bu çocukların hayatı değişecek.

Ama madalyonun iç yüzü hiç de bizim düşündüğümüz kadar basit değildir. 

Bilinen tek gerçek, biz onlara yardım ettikçe ya da sattıkları ürünleri aldıkça bu çocukların sayısının artmasıdır. Çünkü aslında onlar çalışmamakta, aileleri tarafından zorla çalıştırılmaktadırlar. Sizler onlardan alış veriş yaptıkça da aileleri daha da iştahlanıp, çocukları daha fazla sokağa mahkum etmektedirler.

İyi niyetlerle çocuklara el uzattığımızı düşünürken, onları kurtaracağımızı ve belki kendi çocuklarımız gibi olmalarını hayal ederken sonuçlar hiç de umduğumuz şekilde ortaya çıkmamaktadır. Hatta aldığımız bir paket mendil sayesinde birçok çocuğun sokakta yaşamasına, tehlikeli trafiğin ortasında cam silmesine teşvik ettik ya da birilerini bu çocukları kullanmaları için teşvik ettik... Bir anlamda yeni bir sektör oluşturduğumuzun farkında bile değiliz. Acımasız hale gelen bu sektör sayesinde, anne babaların zorlamaları ile çocuklar kırmızı ışıklarda yarışır hale geldi. Yaşadıkları fiziksel, psikolojik, sosyal ve cinsel istismarın hangi boyutlara ulaştığını düşündüğünüzde bu sorun sosyal bir sorun olmaktan çıkıp kamusal bir sorun hatta bir suç halini aldı.

Tüm bu sorunlar ışığında, Gebze 2. İyilik Festivali projesi kapsamında, projeye dahil olan Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü Koordinasyonuyla, Sokakta Çalışan ve Çalıştırılan Çocuklarla ilgili bir çalışma komisyonu oluşturulmuştur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, İlçe Müftülüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu Gebze Hizmet Merkezi Müdürlüğünden oluşan komisyon ile düzenli olarak sokakta çalışan veya çalıştırılan çocuklarla ilgili tespitler yapılacak, çözüm önerileri görüşülecek ve koordinasyon sağlanacaktır.

Unutulmamalıdır ki yaşıtları okullarda ders yaparken onlar köle gibi çalışmak zorunda oldukları bir meslek icra ediyorlar. Uzun ve disiplinli bir çalışma sonucunda çocukların kölelikten kurtulup yaşıtları gibi yaşamaları elbette hayal değildir. 

Çocukların güzel bir hayat sürmelerini istiyorsak geleceklerini satın almayalım.