Gebze Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu tarafından Mısır’daki idam kararlarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gece Gebze Kent Meydanı’nda yapıldı. Birlikte kılınan akşam namazından sonra başlayan ve Engin Ataman’ın sunumuyla gerçekleştirilen etkinliğe Mısır İhvan Milletvekili Dr. Muhammed İmaduddin, Kocaeli eski milletvekili Mehmet Batuk, Gebze’deki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve yüzlerce Gebzeli katıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Grup Endülüs ve Grup Çağrı, sevilen ezgilerden oluşan birer konser verdi.

 

KEFEN GİYİLİP İDAM SEHPASINA ÇIKILDI
 
Kent meydanında büyük ilgi toplayan “Kardeşlik Beder İster” adlı gecede Mısır cuntasının aldığı 529 idam kararına karşı 529 kefen giyildi ve idamlar etkileyici bir tiyatro sahnesiyle canlandırıldı. Cuntanın siyah giyimli cellatları tarafından idam sehpalarına getirilen üç kişi temsili bir şekilde idam edildi. Gebzeliler idam sahnesi canlandırılırken tekbirler eşliğinde Mısır’daki cunta rejimi ve destekçilerini protesto etti.
 
YENİ BİR KATLİAMIN EŞİĞİNDEYİZ
 
Programın açılışında Gebze Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu adına bir konuşma yapan Gebze İMH yönetim kurulu üyesi Ertuğrul Taşlı, Mısır’da cuntanın binlerce sivil insanı ağır silahlarla katlettikten sonra şimdi de sahte mahkemelerinde aldığı iğrenç bir karar ile 529 kişinin idam sehpasına götürmek istediğini belirterek, “Mısır’da yeni bir katliamın, yeni bir kıyımın eşiğindeyiz. Bu insanların suçu neydi? Tek bir şey istiyorlardı: Tevhid, adalet, özgürlük istiyorlardı. Sözde demokrasi ve insan hakları savunucuları gayri meşru bu karara yine sessiz, yine seyirci kaldılar. Bizler burada Mısır’daki zulme tarafsız kalmayarak, kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade etmek ve bu büyük sivil direnişe destek vermek için toplandık. Platform adına, bu zulme karşı duyarlılık göstererek katıldığınız hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
 
Programda daha sonra söz alarak kısa bir selamlama konuşması yapan İnsan ve Medeniyet Hareketi yönetim kurulu üyesi Fesih Kaya da, Gebzelilere gösterdikleri duyarlılık ve Mısır’daki zulme karşı tepkisiz kalmadıkları için teşekkür etti.
 

DR. İMADUDDİN, ‘SONLARI YAKLAŞTI’

“Kardeşlik Bedel İster” adlı gecede bir konuşma yapan Mısır İhvan Milletvekili Dr. Muhammed İmaduddin, zalim Sisi cuntasının yaptığı zulümler ve halkı aç bırakarak iktidarını sürdüremeyeceğini söyledi. Dr. İmaduddin, “ Bu zalimler Mısır’ın servetlerine hakim olmak için katliamlarla, idamlarla ve zamlarla direnişi bezdirmek istiyorlar. Sonları yaklaşmıştır. Mısır halkı yaptıklarını fitil fitil burunlarından getirecektir. Zalim Sisi ve yandaşlarının çok yakın bir zamanda tarihin karanlıklarına gömüleceğini garanti ediyorum. Biz zaferden emin bir şekilde ilerliyoruz. İnşallah şafağın sökmesi yakındır” diye konuştu.

HAK VE HAKİKAT İÇİN AYAĞA KALKTIK

Dr. Muhammed İmaduddin şöyle devam etti: “Bizi belki devrim çığırtkanlığıyla suçlayacaklar. Biz hak ve hakikatin zuhuru için ayağa kalktık. İnşallah Allah bu kalkışmayla Sisi ve zebanilerinin sonlarını getirecektir. Göstermelik olarak yapmak istedikleri seçim tam bir tiyatrodan ve komediden ibarettir. Sisi ne yaparsa yapsan hiçbir meşruiyet ve kanunsallık kazanamayacaktır. Sisi kan dökücüdür. Katildir. Darbeyi dış güçlerin desteğiyle yapmıştır. Başarıya asla ulaşamayacaktır. Zafer gerçekten çok yakındır. Mısır’da Allah’ın dediği olacaktır. Az önce sehpalara çıkan kardeşlerimi görünce çok etkilendim. İnşallah yakın bir zamanda onların sonunu göreceğiz” dedi.

Dr. Muhammed İmaduddin’in konuşması meydanı dolduran Gebzeliler tarafından sık sık “İdam sehpası yıldıramaz İhvan’ı”, “Anaların feryadı zalimleri boğacak”, “Gebze’den Mısır’a direnişe bin selam, “İslami hareket engellenemez” ve “Yaşasın ümmet dayanışması” sloganlarıyla kesildi. Program topluca yapılan duayla sona erdi.