Ebeveynlere, çocuk ilkyardımı üzerine eğitimler veren ve 1,5 yılda yüzlerce aileye ulaşan Deniz Karadeniz, ilk yardımda doğru bilinen yanlışları düzelten projesi ‘Öpünce Geçmeyen Uflar” büyük ilgi görüyor. İstanbul, Ankara ve Bursa'nın ardında eğitim Gebze Medical Park Hastanesi'nde ücretsiz olarak verilecek.
 
PUSETTE BEBEĞİ OLAN DA GELİYOR, 5 TORUNU OLAN DEDELERDE
Çok sayıda kurumsal firmaya eğitim veren Deniz Karadeniz ilkyardım eğitimlerini ilk kez hastanelerde vermeye başladı. Medical Park Hastaneleri’nin ev sahipliği yaptığı 3 saatlik ücretsiz eğitimler büyük ilgi görüyor. Özellikle baba adayları, hamileler ve yeni anne olmuş kadınların katılım gösterdiği eğitimde maket bir bebek üzerinde uygulamalı anlatımlar yapılıyor. Karadeniz’in insan vücudundaki iç organların yerini gösteren ve katılımcılardan organları doğru yere yerleştirmesini istediği önlüğü ise eğitime ayrı bir renk katıyor.
Eğitime pusette bebeği ile gelen de var, 5 torunu olan dedelerde. Karadeniz ise ilgiden memnun. O kadar ki hemen hemen her gün ya bir teşekkür çiçeği ya da bir mesaj veya telefon alıyor. Maket bebek üzerinde uygulamalı olarak verilecek eğitim sırasında ebeveynler hem çok sayıda yeni bilgi ediniyor, hem de deneyimlerini bir uzman ile paylaşma olanağına sahip oluyor.
Sosyal sorumluluk kapsamında ücretsiz olarak verilen ve çok ilgi gören bu eğitimlerde çocuklara yönelik doğru ilkyardım uygulamaları hakkında toplumsal farkındalık yaratmak için bugün saat 14.00 ile 17.00 arası Medicalpark Gebze Hastanesine bekliyoruz.
Eğitimin şekillendiği ve cevapların verildiği sorular şöyle:
Solunum durduğunda 4-6 dakika sonra beyin hücrelerinin hasar görmeye başladığını ve 10 dakikada ise beyin ölümünün gerçekleştiğini biliyor musunuz?
Bilincinin kapanması durumunda çocuğunuzun hava yolunu açık tutmak için ona vermeniz gereken pozisyonu biliyor musunuz?
Çocuğunuzun ilaç ya da kimyasal madde içmesi durumunda kusturmaya çalışmanızın daha çok zarar vereceğini biliyor musunuz?
Çocuğunuzun soluk borusuna yabancı bir cisim kaçtığında nasıl bir ilkyardım uygulayacağınızı biliyor musunuz?
Yanıklarda yapılması gereken doğru ilkyardım uygulamalarını biliyor musunuz?
Her hangi bir acil durumda çocuğunuza yiyecek içecek bir şey vermenin yanlış olduğunu biliyor muydunuz?
Çocuğunuzu arı sokması durumunda yapılacak ilkyardım uygulamasını biliyor musunuz?
Çocuğunuzun burnuna, gözüne ya da kulağına yabancı cisim kaçması durumunda nasıl bir ilkyardım uygulaması yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?