Gebze’de bulunan ve faaliyet yürütün Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Gebze Şubesi, Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği, Türkiye Emekliler Derneği Gebze Şubesi, Türk Hava Kurumu Gebze Şubesi başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin aldıkları karar doğrultusunda bir araya gelerek Gebze Dernekler Platformu oluşturdular. Gebze Sivil Toplum Platformu ilk ziyaretini de dün Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan’a yaparak oluşturdukları platformla ilgili olarak hem bilgi verdiler hem de platformun kuruluşu için resmi başvuruda bulundular.
ORTAK HEDEFİMİZ
Oluşturulan Gebze Dernekler Platform ile ilgili olarak bilgi veren Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi Başkanı ve Gebze Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Nilgün Aydın şunları söyledi, “Küresel düzeyde algılamanın yaygınlaştığı dünyamızda karşılaşılan sorunların üstesinden gelmek artık oldukça zorlaşmakta. Bu zorluğu aşmak için bir platform oluşturmaya karar verdik. Popüler kültürün baskısı altında yerel ve ulusal değerlerimizin korunması gerekiyor. Toplumumuzun ve özellikle gençlerimizin kendi kültür değerlerine unutmadan, çağdaş dünya değerleri ile bütünleşerek Atatürk’ün çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma hedeflerine yürümeleri bizim ortak hedefimiz.
ÜST ÇATISI ALTINDA TOPLAMAK
Bu ortak hedefimizi simgesi olan cumhuriyetin korunması ve çağdaş dünya devletleri arasında hak ettiği yeri alması için mücadele etmek. Bilimden, insan haklarından yana taraf olduğumuz bildirmek istiyoruz. Bunun için STK’ların etkinliklerini artırmak için olaylar üzerine söz sahibi olduğunu ve birlik içinde hareket etmek için bir araya geldik. Bu birliktelikle Gebze’mizin toplumsal, siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda üst bir akıl oluşturmak temel amacımız. Gebze’mizin yönetim sürecinde sivil toplumun duyarlılıklarını kamuya hissettirmek ve daha çok dikkate alması için sosyal amaçları en üst seviyede tutan özgürlükçü bir alan oluşturmak için Gebze Sivil Toplum Platformunu üst çatısı ile bir yapı oluşturduk.
BİR KÖPRÜ OLUŞTURMAK
Gebze’mizde belediye ve kaymakamlık eli kullanılan yönetim sürecine Gebze Sivil Toplum’un da sesinin duyurulması için yani kamu ile halkımız arasında bir köprü oluşturmak. Gebze’mizde bulunan OSB’lerin Gebze halkının duyarlılıkları ve toplumsal faydası gibi konulara dikkatinin çekilerek ortak projeler oluşturulması. Gebze Teknik Üniversitesi ile Gebze halkını bütünleştirerek projeler veya etkinlikler yapmak. Gebze’nin tarihsel değerlerin korunması ve tanıtımının yapılması için adımlar atmak. Gebze’de sosyal ve kültürel faaliyetlerin artırılması için çalışmalar yapmak.  Gebze adıyla sempozyum ve festivaller düzenlemek. Gebze Ticaret Odası başta olmak üzere diğer odalarla da birlikte hareket ederek neler yapabiliriz konuşacağız.
GENİŞLEME OLACAK
Platform olarak şimdilik 5 dernek var. Ancak ilerde bu platforma katılımlar olabilir. Bu katılımları platformu oluşturan dernekler karar verecek. Yaptığımız seçim sonucu platformun sözcüsü Atatürkçü Düşünce Derneği Gebze Şubesi Nilgün Aydın, sözcü yardımcısı Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir, sekreterlik Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Nurcan Çınar, saymanlık Türkiye Emekliler Derneği Gebze Şubesinde. Platform olarak ilerde katılmak isteyenler olacak. Bunun için de bir komisyon kurduk.” dedi.