Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Amerika’nın San Francisco Eyaleti’nde yer alan silikon vadisine bir kuluçka merkezi kurma projelerine KOSGEB desteğinin çıktığını bildirdi ve gelişmenin bir değerlendirmesini yaptı. Açıklamalarına; Gebze Teknik Üniversitesi’nin Türk endüstrisini dijital dünyanın kalbine taşıyacak bir misyon üstlendiğini söyleyerek başlayan Prof. Dr. Haluk Görgün, “Dünyanın bilim üssü olarak kabul edilen Silikon Vadisi’nde yeni teknolojik keşifler yapmak ve Türk markalarını dünyaya tanıtmak için Gebze Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bilişim Vadisi Teknoparkı güçlerini birleştirerek mart ayında bir protokol imzalamıştık. İmzalanan protokolle Amerika’nın San Francisco Eyaleti’ndeki Silikon Vadisi'nde StarTURK isimli kuluçka merkezinin kurulması kararı alınmıştı. Birinci aşaması tamamlanan StarTURK Konsorsiyumu’na şimdi de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’den destek geldi” dedi.
 
KOSGEB ÇOK ETKİLENDİ
Açıklamalarının ikinci paragrafında KOSGEB onay sürecini değerlendiren Prof. Dr. Görgün, “GTÜ, güçlü bir konsorsiyumla birlikte KOSGEB’in açtığı çağrıya başvuruda bulundu. KOSGEB yetkililerince başvuruda bulunanların içinde en iyi bulunan projenin bizimki olduğu söylendi. Bu projenin en iyi olması, hem projenin iyi yazılmasından, hem projenin açılan çağrının vurgusunun ihtiyacını karşılamaya yönelik iyi çalışılmış olmasından, hem de güçlü partnerlerin yer almasından kaynaklanıyor. Teknopark ve teknoloji gelişimine önem veren ve bu ülkede pek çok firmayı içinde bulunduran İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Anadolu’da sanayisi gelişmiş bir bölgeden Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin olduğu bir projede üniversitemizin de yer almaması mümkün değildi” ifadelerini kullandı.
 

 
AMERİKA’NIN YOLU AÇILDI
“Endüstrinin başkenti olarak adlandırdığımız Gebze’nin üniversitesi GTÜ, artık Gebze’nin endüstrinin kalbinden dijital dünyanın kalbine geçişi noktasında önemli bir misyon üstleniyor” diyen Görgün, şöyle devam etti: “Gebze Tenki Üniversitesi olarak bu konsorsiyumda yer alarak Gebze’yi, Gebze’nin birikimini, GTÜ öğrenci ve akademisyenlerini, çalışanlarını, GTÜ ile işbirliği içinde olan tüm araştırma merkezlerini, sanayicileri ve kurumları dünyaya açmış, silikon vadisine taşımış olacağız. Dolayısıyla GTÜ bu projeyle beraber Gebze’yi Amerika’nın bilgi birikiminin teknolojiye dönüştüğü gözbebeği olan silikon vadisine, dolayısıyla dünyaya taşıyacak. Silikon vadisinde yer alıyor olmamız, GTÜ’nün başarı öyküsüne bir yenisini daha eklemiştir. Tüm partnerlerimizin bunu çok iyi değerlendireceğini ve ülkemize yeni fikirler yaklaşım ve açılımlar katacağına inanıyorum.
 
TERSİNE BEYİN GÖÇÜ
Nitelikli Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı, Yüksek Lisans Programı ve Türkiye’de ilk defa açılan Siber Güvenlik Lisansüstü Programı ile GTÜ bilişime verdiği öneme ivme kazandırırken, Bilişim Vadisi’nin yüzde 30 ortağı olan GTÜ’nün bu alt yapısı ve insan kaynağıyla bu oluşumdan en çok yararlanacak, katkıyı alabilecek, çalışanlarına, öğrencilerine, genç girişimcilerine en çok fırsatı oluşturabilecek bir adres olduğunu düşünüyorum. Silikon vadisinde yer alarak, tarihi ve anlamlı bir atılımla dünyanın merkezine iyi bir ortaklıkla gidiyoruz. Buradan pek çok yerli yeni yazılım ve açılımların ortaya çıkacağına inanıyoruz. Merkez sayesinde Amerika’da yaşayan Türk bilim insanları içinde tersine bir beyin göçünün sağlanacağını düşünüyorum. Ciddi eğitim modüllerinin gerçekleşeceği, bilgi birikiminin karşılıklı aktarılacağı bir ofiste yer alacağız. Gebze Bölgesinde özellikle GTÜ ile ilişki içinde olan tüm kurumlar rahatlıkla bu ofisi kullanabilecekler, iş birliktelikleri ve yeni projeler için GTÜ burada rehber olacak.”