Gebze Ticaret Odası Mayıs ayı olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. GTO meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısında geçen toplantı zabtının görüşülmesi ile devam edildi. Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ahmet Gergerli tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2023 Ar-Ge Reform Paketi ile ilgili olarak bilgilendirme ve tanıtım sunumu yapıldı. Ahmet Gergerli, “Cumhuriyetimizin 100. yılında ülke olarak bazı hedefler koyduk.  Bu hedeflere ulaşmak için tempoyu yükseltmeliyiz. Bu vesilesiyle reform paketi hazırlandı. 246 tane Ar-Ge merkezi ve 25 bin Ar-Ge çalışanı çalışmakta. Bakanlık bu sayıyı 500’e çıkarmayı hedefliyor” dedi.

 
KONUYA HÂKİM OLMAYA ÇALIŞIYORUZ
Oda faaliyetleri ile ilgili olarak konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler şunları söyledi: “Mermerciler Fuarı ile ilgili olarak bu bölgeye yapılacak faydalı bir proje ise herkesten önce koşarız. Yapılacak olan proje bölgeye zararlı ise herkesten önce de koşarız. Hukuksal olarak ve şehir bakımından konuya hâkim olmaya çalışıyoruz. 125 hektarlık bir yer. 150 dönüm TOKİ’nin diğeri ormanın hazinenin yeri var. İleriki günlerde tekrar bir araya gelerek bir beyin fırtınası yapacağız. Gebze’yi anlatırken farklı kültürlerin birleştiği sanayinin devleştiği yer olarak tanımlıyoruz.
 
FATİH OTAĞI SATILABİLİR
Ekonomik yapının yanında sosyal gelişmişlik için tarihi dokuya öne veriyoruz. Gebze’deki tarihi yapılar bakımında çok zengin bir bölge. Yaşadığımız kentteki tarihi dokulara sahip çıkmamız gerekir. Bunları ön plana çıkarmaya çalışalım. Özellikle atalarımız bunları miras bırakmadı. Bize ödünç bırakıldı. Bu değerlere sahip çıkacağız. Fatih Sultan Mehmet Han’ın otağı Devlet Malzeme Ofisi’nden özelleştirilmiş. Yarın buraya bir yatırımcı gelir oradaki otağı göremezsiniz. İstanbul’un fethinin burada başlamasını talep ediyorduk.
 
TOKİ’Yİ SOKMAYACAĞIZ
Böyle bir hata yapılmış ise bir an önce bu hata düzeltilmeli. Herkesin sorumluluğu var. Seçimde tüm partililer kapımızı çalışıyor. Gerekirsek oy kullanmayalım. Bu karar hepimizin olsun. Fatih’in Otağı özelleştirme idaresine verilemez. Bu yanlış bir fikir. Dünyada tanına bir kişi. Demirciler Konağı vardı. Şimdi ise toz oldu. Askeri kışla için 4 tane senaryo var. TOKİ’yi askeri kışlaya sokmayacağız.”
 
HERKES İŞİNE BAKSIN
GTO Başkanı Nail Çiler’in konuşmasından sonra söz alan Gebze Mimarlar Odası eski başkanı Mustafa Serdaroğlu da, “Demirciler Konağı Büyükşehir’e verildi ne hale geldiğini görüyoruz. Siyasiler mermerciler OSB’si yapacağına yollara yeni kavşaklar yapılsın. Ulaşım sorunu çözülsün. OSB’lerin girişleri kapanıyor” şeklinde konuştu. Bunun üzerine AKP Gebze İlçe Yöneticisi Köksal Tatoğlu, “Mustafa Bey siyasiler her şeyin üzerinde diyor. Herkes işine baksın. Biz gerekeni yapıyoruz” dedi.