Gebze Ticaret Odası Mart ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. GTO meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısında geçen ayın toplantı zabtının görüşülmesi ile başlandı. Meclis toplantısına TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz konuk olarak katıldı. Oda faaliyetleri ile ilgili GTO Başkanı Nail Çiler şunları söyledi: “Bu hafta kütüphaneler haftası. Ülkemizde okuma oranı ne yazık ki çok düşük. Bu nedenle GTO olarak sizlere birer kitap hediye edeceğiz. Bu kitapları okuyup daha sonra bunları değiştirmenizi isteyeceğiz. Oda olarak birebir iş görüşmesi ve ziyaretlere büyük önem veriyoruz.  56 farklı ülkeden gelen yabancı konukları ağırladık. 22 fuar 517 katılımcı ile katıldık. Eğitim faaliyetleri kapsamında TOBB arasında ilk sıralardayız.

 

BELEDİYELER HAL YAPMAK ZORUNDA

Elektronik arşive geçen ilk odalardan biriyiz. Türkiye’de tek ilçede açılan MARKA KOBİ’lere destek vermeye devam ediyoruz. 3 tane 112 acil servis merkezi açtık. Madde bağımlılığı ile ilgili olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında 12 bin 450 öğrenciye ulaşarak eğitim verdik. Gebze OSB ile anlaştık 21 dönüm araziye bu alana mesleki ve teknik bir lise yapacağız. İş arayanlar işvereni buluşturuyoruz. Ramazan ayında ihtiyaç sahipleri ile odada iftar yaptık. Oda olarak sınırların dışına çıktık. Gebze Teknik Üniversite ile bir kampanya başlatarak Mardin’e yardım yapmaya gittik. Gebze’deki hal konusunu söylemeden geçemeyeceğim. 3 bin 800 metre kare yer var. Bu yerin hale verilmesi için 3 yıldır bize söz verildi ancak yerine getirilmedi. Yasa gereği belediyeler hal yapmak zorundadır.”

 

GEBZE TÜRKİYE’NİN ÇİN’İ                                                                                                  

GTO Başkanı Nail Çiler’in konuşmasından sonra TOBB Başkan Yardımcısı Ali Kopuz bir konuşma yaparak, “Gebze hakkında bilgi topladık. Bu bilgiler beni çok şaşırttı. Gebze’de 1980’li yıllardan sonra önem kazandığını görüyoruz. Gebze Türkiye’nin en önemli kavşak noktalarından biri. Tüm Türkiye sanayisinin yüzde 10’na sahip. Gebze’nin il olma özelliği geldi ve geçiyor. Gebze Türkiye’nin en gelişmiş 4. ilçesi. Gebze 13 OSB ve birçok firma ile on binlerce kişiye istihdam sağlıyor. Gebze Türkiye’nin adeta bir Çin’i. Gebze sürekli ve istikrarlı büyümesini sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. GTO yönetimine ve üyelerine İstanbul Ticaret Borsası olarak kapılarımız her zaman sizlere açık” dedi.