Yaklaşan KPSS için adaylar başvuru yapmaya devam ediyor.

Adaylar ilk günden itibaren Gebze Osman Yılmaz Mahallesi’nde bulunan başvuru merkezinin akın etmeye başladı. Sabah saatlerinde ÖSYM bürosuna başvuru için gelen adaylar geleceklerini kurtarmak için yoğunluktan dolayı saatlerce beklemek zorunda kaldı.
 
ÖSYM tarafından 5-6 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek Kamu Personel Seçme Sınavı'na (KPSS) başvurular 14 Mayıs 2014 Perşembe günü sona erecek. Başvuruların bitmesine iki gün kala Gebze’de sınava girmek isteyen adaylar Osman Yılmaz Mahallesi’nde bulunan ÖSYM bürosuna sabah saatlerinden itibaren akın etti. 08.00’de işlem almaya başlayan ÖSYM bürosu önünde metrelerce uzunluğunda kuyruk oluştu.
 
YENİ UYGULAMAYA TEPKİ
 
2014 yılı KPSS başvurularında sistem değişince başvuru merkezlerinde izdiham diğer senelere göre arttı. ÖSYM tarafından internetten başvuru kaldırıldı. ÖSYM yeni uygulamada sınava girecek adaylardan mezun olanlar için diploma ve diploma fotokopisi ile halen üniversitede okuyan adaylardan ise öğrenci belgesi ve fotokopisi istedi. İlk defa yapılan bu uygulama bazı adaylar tarafından geldi.
 
3 SAAT KUYRUKTA BEKLEDİLER
 
Yeni uygulamadan dolayı saatlerce güneşin altında beklemek zorunda kalan adaylar isyan etti. Adaylar saat 07.00'dan itibaren kuyruğa girdiklerini ve ancak 3 saat sonra sıranın kendilerine gelebildiğini söyledi. Çalışanlar ise işten izin alarak geldiklerini ve bu kadar uzun bir kuyruk beklemediklerini belirtti. Bazı adaylar başvuru için diploma istemini saçma bulduklarını ifade ederek, “Daha öncede KPPS sınavı için başvuruda bulundum. Ancak bu sene uygulamada değişikliğe gidilmiş. Önceden internetten başvuru yapabiliyorduk. O kaldırılmış. Diploma istenmeye başlanmış. Açıkcası insanlara resmen eziyet ediyorlar. İnsanları burada boşu boşuna saatlerce bekletiyorlar” diyerek sitemlerini dile getirdiler.