Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek isteyen HDP Darıca İlçe Örgütü üyeleri, geçtiğimiz pazar günü ilçe binası önünde bir araya gelmişti. Partililere il başkanı İbrahim Ergin başta olmak üzere çok sayıda partili de Darıca’ya gitmişti. İlçe binası önünde açıklama yapmak isteyen partililer ile polisler arasında arbede çıkmıştı.

 

5 GÜNDÜR GÖZALTINDALAR

Çıkan arbede sırasında çok sayıda polis yaralanırken, aralarında HDP İl Başkanı İbrahim Ergin’in de aralarında bulunduğu 20 kişi de gözaltına alınmıştı. 5 gündür Gebze İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 20 kişinin ise ne zaman adliyeye sevk edileceği tam olarak bilinmiyor. Gözaltındaki partililere destek vermek için bugün milletvekillerinin ilçeye geleceği duyuruldu.

İSTANBUL'DAN TAKVİYE 

HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Pervin Buldan ile partinin MYK üyelerinin de Gebze’ye geleceğinin duyulması üzerine ilçede adeta olağanüstü hal ilan edildi. Milletvekillerinin ilçe emniyet müdürlüğüne gelerek orada basın açıklaması yapacağı öne sürüldü. Bunun üzerine ilçe emniyet müdürlüğüne çıkan tüm yollar çevik kuvvet polisleri tarafından kapatıldı. Geniş güvenlik önleminin alındığı ve kuş uçurtulmayan bina önüne İstanbul'dan takviye polislerin de getirildiği öğrenildi. HDP’liler de ilçe emniyet müdürlüğünün önünde gelecek vekilleri bekliyor.