ÖZEL SPORCULAR TEK YÜREK, TEK SES!

Özel eğitim gereksinimi olan bireyleri yaşıtlarıyla kaynaştırıp topluma kazandırmayı amaçlayan Özel Olimpiyatlar Türkiye, Dilek Sabancı Karma Futbol Turnuvası’nı Gebze’de gerçekleştirdi. Önceki gün Gebze Metin Oktay Spor Tesisi Sahası’nda gerçekleştirilen turnuvada,  62 özel, 25 partner sporcu ter dökerken, sporculara 10 gönüllü ve 5 antrenör de destek verdi.
 
VELİLER DE DESTEK VERDİ
Mucize Özel Eğitim Kurumu, Beşyıldız Özel Eğitim Kurumu ve Gebze Spor altyapısından gelen sporcuların katıldığı turnuvada; özel ve partner sporcular aynı hedef doğrultusunda mücadele vermenin mutluluğunu yaşadı. Tribünleri dolduran ailelerin de özel sporculara alkışlarla destek verdiği futbol turnuvasında uzun süre hafızalardan silinmeyecek anlamlı sahneler yaşandı.
 
BİRLİKTE OYNUYORLAR
Dilek Sabancı Karma Futbol Turnuvası, 8-15 yaş aralığındaki özel sporcu ve partner sporcuları aynı takım çatısı altında birleştirerek birlikte oynamalarını sağlıyor. Projeyle Zonguldak, Manisa/Salihli, İzmir/Ödemiş, Kayseri, İzmir, Malatya, Bursa, Balıkesir, Kocaeli/Gebze ve Düzce’de düzenlenecek turnuvalarla 90 karma futbol takımı kurularak toplamda 900 sporcuya ulaşılması hedefleniyor.
 
ÖZEL OLİMPİYATLAR TÜRKİYE HAKKINDA
Temelleri 1982 yılında Prof. Dr. Hıfzı Özcan ve Sakıp Sabancı’nın önderliğinde atılan Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170 ülkeye yayılmış 225 kurumu kanalıyla, 4,4 milyon kişiye ulaşan Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve sosyal hayata katılımlarını artırmayı hedeflemektedir.