Gebze Belediyesi, ilçe genelinde yer alan 1.893 konut ve iş yerinin yıkımı için ihaleye çıkıyor. 22 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirilecek ihale sonrasında ilçe adeta yerle bir edilecek, ruhsata aykırı ve ruhsatsız yapılar yıkılacak

 
 
 
ÇARPIK KENTLEŞME
Türkiye’nin en çok göç alan kentlerinden biri Kocaeli. Sanayi başkenti olan kentimizde özellikle batı yakası, Anadolu’dan iş için gelen yurttaşlar için umut kapısı oluyor. Her geçen gün nüfus olarak büyüyen Gebze’de, çarpık kentleşme de aynı hızla büyüyor. İstanbul’un gecekondu mahallelerini andıran bir görüntüye sahip olan Gebze’de belediye sonunda elini taşın altına koyma kararı aldı.
 
KİMSEYE İHALE EDİLEMEDİ
İlçe genelinde toplam 1.893 adet ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapı olduğunu tespit eden Gebze Belediyesi, bu yapıların yıkımı için ihaleye çıkma kararı aldı. Daha önce pek çok defa benzer ihalelere çıkan ancak yapıların içerisinde halen vatandaşlar olduğu için yıkım işini hiçbir firmanın üstlenmemesi sebebiyle işi kimseye ihale edemeyen belediye bu defa şansını 22 Haziran Çarşamba günü deneyecek.
 
EMNİYET EŞLİK EDECEK
22 Haziran’da sabah saat 09.30’da belediye binasında ihaleye çıkacak olan belediye, bu defa işi üstlenecek bir firma bulabilirse kaçak binaların yıkımını gerçekleştirebilecek. 775 Sayılı Gecekondu Kanunu uyarınca yıkılacak olan yapıların yıkım işlemlerine belediye zabıtaları ve emniyet mensupları da eşlik edecek. Yıkımlar, belediyenin imar ve şehircilik müdürlüğü yetkililerinin talimatıyla gerçekleştirilecek.