Gebze’deki Schneider Elektric Fabrikası’nda çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 59 işçi işten çıkarıldı. Ancak sendika işçileri ortada bırakmadı

 
Gebze ilçesinde faaliyet gösteren Schneider Electric Fabrikası’nda çalışan 59 işçinin 30 Nisan tarihinde işten çıkarıldığı öğrenildi. Bir süredir üretimin azalması nedeniyle 90 işçiyi çıkarmaya karar veren işverenle, sendika yönetimi arasında yaklaşık 15 gündür devam eden görüşmelerin ardından işten çıkarılacak işçi sayısı 59’a düştü ve işçiler tüm haklarının yanı sıra teşvik primi aldı.
 
BİRLEŞİK METAL DEVREDE
İşverenin Nisan ayı ortalarında üretimin azalması nedeniyle 90 işçiyi işten çıkarma kararı aldığının duyulmasının ardından, işçilerin örgütlü olduğu DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şubesi devreye girdi. Sendikanın girişimleri ve yapılan görüşmeler sonrasında, işten atılacak işçi sayısı 59’a kadar indirildi. İşten çıkarılacaklarda, askere gidecekler ve emeklilik yaşı gelen işçiler öne alındı. Gönüllülük esası arandı.
 
İŞTE SENDİKANIN GÜCÜ
Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, gazetemize yaptığı açıklamada, “İşverenle yaptığımız görüşmelerde, işten çıkarılanların sayısını 59’a düşürdük. İşçilerimiz, ihbar ve kıdem tazminatlarını eksiksiz olarak aldı. Ayrıca, işveren teşvik için 6 maaş ile 9 maaş arasında teşvik primi vermeyi kabul etti. 0-5 yıl çalışanlara 6 maaş, 5-10 yıl arası çalışanlara 7 maaş, 10-20 yıl arası çalışanlara 8 maaş ve 20 yıl üzerine 9 maaş, ikramiyeli şekilde verdi. Sendika olarak işçilerimizi diğer fabrikalara kaydırmak için devreye girdik” diye konuştu.