Suriye’de koalisyon güçlerinin ortak operasyon düzenlediği IŞİD Kocaeli ve ilçelerinde örgüte savaşçı devşiriyor. Son olarak Gebze’de iş bulacağım diye evden çıkan ve Irak’a giden 19 yaşındaki Serkan Kuzu’nun babası, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’a, IŞİD’in bölgedeki örgütlenmesini anlattı.
 

Gebzeli 19 yaşındaki Serkan Uzun, IŞİD'e katıldı
 
EV TOPLANTILARINA GİDİYORMUŞ...
CHP’li Tahsin Tarhan, Gebze’de oğlu IŞİD tarafından kaçırılan Bekir Uzun’la görüştü. 19 yaşındaki oğlu Serkan Uzun’un IŞİD’in ev toplantılarına katıldığını söyleyen Bekir Uzun, “Serkan’la birlikte 3 genç daha ortadan kayboldu. Çocuğumuz ailesine bağlı biriydi. Okula gitmiyor. Son günlerde ev toplantılarına gidiyormuş. Her sokakta onun gibi çocuklar var. Biz başta ses çıkarmadık. Hiç bir şey düşünmedik. Annesine işlere gidiyorum demiş. Sonra Tekirdağ’a gidiyorum dedikten sonra ortadan kayboldu” dedi.
 

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, IŞİD'e katılan gencin babasıyla görüştü
 
KORKUYORLAR
IŞİD’in kaçırdığı gencin babası Bekir Uzun, Serkan’la birlikte ortadan kaybolan çocuklardan birinin internetten ailesine Irak’ta olduğunu söylediğini de anlattı. CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın, bölgede diğer ailelerin bu durumdan şikayeti olup olmadığı sorusuna Bekir Uzun, “Onlar da şikayetçi ancak korkuyorlar. Polise bile zoraki, korkarak gidiyorlar. Kimseye konuşamıyorlar” karşılığını verdi.
 
DEVLET ÇOCUĞUNU KORUMALI
Kocaeli’nin bütün ilçelerinde IŞİD’in çalışma yürüttüğünü ifade eden Tahsin Tarhan, “Özellikle gençleri hedef alan IŞİD bölgemizde kuluçlanmıştır. Nerede yoksul aileler varsa çocuklarını, gençleri içine çekiyor. Aileler, yetkililerden, çocuklarının korunması ve bu tür faaliyet içinde olanlara müdahale edilmesini bekliyorlar. Bu çocuklar bizim ülkemizin çocukları. Devletin bu çocukları bulması lazım. Biz bu konuda çalışmalarımızı yürütüp ailelerin her zaman yanında olacağız” dedi.