Gezi eylemlerine katıldığı ve öğrencilerine siyah giydirdip sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı iddiasıyla Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, hakkında soruşturma açılan Gebze Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Meral Akkaya Kandıra Ballar köyündeki ortaokula tayin edilmişti. 2013 kasım ayında yapılan sürgün gibi tayinden sonra Öğretmen Meral Akkaya ve Eğitim-İş Sendikası hukuk mücadelesi başlatarak söz konusu kararın geri alınması için dava açmıştı. Açılan dava hukuk zaferi ile sonuçlandı. Sakarya Bölge İdare Mahemesi ise, Meral öğretmen’in tayini işlemini iptal ederek ve eski okuluna geri dönmesine karar verdi. 

DAVA SÜRECİ
Merak Akkaya’nın, Gezi Direnişi’ne katıldığı ve öğrencilerine siyah giydirdiği iddiasıyla açılan soruşturma neticesine Gebze’den Kandıra’ya sürülmesi üzerine Eğitim-İş Sendikası Hukuk Birimi, ilk olarak, Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesine tayin kararının iptali için dava açılmıştı. Ancak Kocaeli 2’nci İdare Mahkemesi söz konusu tayin kararını iptal etmedi. Sonrasında bir üst mahkemeye, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açan sendika kararın iptalini çıkardı. mahkeme heyetinin oy birliğiyle iptal kararı çıktı. Mahkeme kararı geçtiğimiz hafta içinde taraflara tebliğ edildi. 
    
EMSAL BİR KARAR
Karar ile ilgili açıklama yapan Akkaya’nın avukatı Aylin Şengöz, “Gezi eylemlerine katıldığı ve öğrencilerine siyah giyridği iddiasıyla soruşturma açılmıştı. Daha sonra ataması yapılmış. Sakarya bölgede, atamanın huksuz olduğunu ileri sürerek atamayı iptal etti. Gezi eylemleriyle ilgili çok fazla bu şekilde baskılar vardı. Meral Hanımın davası Gezi  olaylarıyla ilgili önemli bir karardır. Zannediyorum benzer davalarla ilgili önemli bir emsal olacaktır”dedi.