Gebzeli bir öğretim üyesi, "Mekansal Okunabilirlik" konusunda uluslar arası bilimsel literatürde teorisyon ilan edildi. Yardımcı Doçent Doktor Emine Köseoğlu, 2011 yılında, henüz doktora tezi bitmeden, doktora tezinden ürettiği ve yayımladığı ve "Mekansal Okunabilirlik" (Spatial Legibility) kavramının tanımına yeni bir bakış getirdiği "Subjective and Objective Dimensions of Spatial Legibility" çalışması ile uluslararası bilimsel literatürde alanın önde gelen teorisyenleri ile birlikte anıldı. Dr. Köseoğlu'nun çalışmasına atıfta bulunan makale, bilimsel dünyanın önde gelen endeksleme merkezlerinden olan ISI Master of Science / Thomson & Reuters bünyesinde yer alan Emerging Sources Citation Index (ESCI)'de endekslenen bir dergi olan International Journal of Review in Life Sciences'te yayımlandı.

25 YIL ARADAN SONRA BİR İLK

Mekansal Okunabilirlik (Spatial Legibility) kavramı, 1960 yılında yayımlanan "The Image of the City" kitabının yazarı Kevin Lynch ile biliniyor. International Journal of Review in Life Sciences dergisinde yayımlanan makalede Köseoğlu, alanın başlıca teorisyenleri olan Kevin Lynch, Donald Appleyard, Jerry Weisman, Tommy Garling'den tam 25 yıl sonra mekansal okunabilirlik konusunda yeni bir söz söylemiş bir teorisyen olarak gösterildi.

EMİNE KÖSEOĞLU KİMDİR?

Aslen Gebzeli olan Emine Köseoğlu, 1980 yılında İstanbul'da doğdu. Muallimköy'den merhum Şevket Köseoğlu'nun torunu olan Emine Köseoğlu'nun anne babası ve dedeleri ile birlikte onların büyükleri Gebzeli. 2002 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Mekansal algılama üzerine hazırladığı tezi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ndeki yüksek lisans eğitimini 2004 yılında; çevresel psikoloji, mekansal biliş, mekansal okunabilirlik, mekan dizimi gibi konuları incelediği doktora eğitimini 2012 yılında tamamladı. 2006-2012 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde hakemlik yapan Köseoğlu'nun çevresel psikoloji bilim alanı kapsamındaki pek çok uluslar arası ve ulusal dergilerde yayınlandı. Uluslararası bilimsel toplantılarda, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına ilişkin bildiriler sundu. Edebiyat ve şiirle de yakından ilgilenen Köseoğlu halen Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde görev yapıyor.