Kocaeli Barosu Gebze Temsilciliği’ne bağlı avukatlar, bugün Gebze Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek 5 Nisan Avukar Günü nedeniyle bir tören düzenledi. Törene; Kocaeli Barosu Gebze Temsilcisi Avukat Faruk Hezer ve temsilciliğe bağlı avukatlar katıldı. Avukatlar ilk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Ardından ise saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Av. Güler Şahin Gençay, “Bildiğiniz üzere bugün 5 Nisan avukatlar Günü nedeniyle toplanmış bulunmaktayız. Bu vesileyle öncelikle siz değerli meslektaşlarımın gününü kutlarım. Takdir edeceğiniz gibi ülkemizin geçtiğimi bu zor dönemde gerek sivil insanlara gerekse de güvenlik güçlerimize terör örgütleri tarafından gerçekleştirilen insanlık dışı saldırılardan dolayı şehit olan güvenlik görevlilerimize ve sivil insanlara Allah’tan rahmet yakınları Kocaeli Barosu olarak başsağlığı diliyoruz” dedi.

 
HUKUKUN VAZGEÇİLMEZ UNSURU
Gençay açıklamasını şöyle sürdürdü: “Her fırsatta vurguladığımız üzere savunma kurumu yargının temel ve asli unsurlarından biri olmak ile birlikte aynı zamanda savunma vazgeçilmez ve vazgeçilmemesi dahi düşünülemez bir haktır. Savunma olmadan yargılamadan ve yargı bağımsızlığından söz edilmeyeceği ise muhakkaktır. Hukuk sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından olan savunmanın temsilcisi olan siz saygıdeğer avukatlar hukuk ve demokrasiyi savunmakla ile birlikte bireylerin hakkın hakkaniyete uygun bir şekilde aramayı da şiar edinmiş bulunmaktasınız.
 
BİRİNCİ GÖREVİMİZ
Bireyleri savunma hakkı konusunda bilgilendiren ve yönlendiren biz avukatlar bu hakkı korumasını en doğru şekilde yerine getirilmesini sağlamaktayız. Bundadır ki biz avukatlarımız herkesten önce savunma hakkının kutsallığını idrak etmek ve bu kutsalına yakılır şekilde mesleğimizi infa etmek hukuk demokrasiyi savunmayı ilke haline getirmek ve bireylere bu hususları mesleğimize olan saygımızdan duruşumuzla yansıtmak birincil görevimizdir.
 
BİN 287 ÜYELİK BİR AİLE
Yine vurguladığımız üzere biz avukatların herkesten önce savunma hakkının kutsallığını idrak etmek ve bun kutsallığına yakılır şekilde mesleğimizi infa etmek birincil görevimizdir. Kocaeli Barosuna mensup meslektaş bin 287 olup biz büyük ve büyümekte olan bir aileyiz. Ayrıca baromuzda emeği geçen ve yitirdiğimiz meslektaşlar rahmet diliyoruz.”