'Nevruz kutlamalarının iptal olması nedeniyle, Gebze'nin bir kaç bölgesinde bombalı eylem yapılacaktır.'' şeklinde ki asılsız ihbarlara aldanmayın. 

 
Terör saldırısıyla ilgili son zamanlarda sosyal medyada ve bazı yayın organlarında asılsız bilgiler ve yazıların boyutu iyice arttı.

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da meydana gelen patlamanın ardından sosyal medya ve bazı yayın organlarında bir takım asılsız haberler ve asılsız ihbarlar çoğalmaya başladı. Bununla birlikte iki gün önce bir haber sitesinin yaptığı haberde, 'Nevruz kutlamalarının iptal olması nedeniyle, Gebze'nin bir kaç bölgesinde bombalı eylem yapılacaktır.'' şeklinde asılsız bir haber yapıldı. Emniyet güçleri ve valilik buna ihtimal vermediği gibi, bu haber yapan bazı kurum ve kuruluşlar hakkında yasal takibi başlatacağını bildirdi.  Sosyal medya kullanıcılarında farkında olmadan bu tür art niyetli haberlerin yaygınlaşmasında alet oluyor.

VALİLİK UYARDI!

İnternet ortamında sel gibi yayılan bu asılsız haber ve bilgilere karşı valilik ve emniyet güçleri uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi."Bazı basın yayın organları ile internet sitelerinde ve özellikle sosyal medyada, ülkemizde son zamanlarda maruz kalınanterör olayları sebebiyle kamuoyumuzda oluşan hassasiyeti kullanarak halkımızı tedirginlik ve endişeye sevk edebilecek şekilde haber veya mesajların yayılmaya çalışıldığı görülmektedir. Bu tür haber veya mesajların, terör örgütlerine müzahir kişilerce ülkemizin huzur ve güvenliğini bozmak amacıyla ve kasıtlı olarak yayılmaya çalışıldığı kamuoyumuzun malumudur. Ayrıca sosyal medyada iyi niyetli vatandaşlarımızın farkında olmadan bu tür art niyetli haberlerin yaygınlaşmasına alet oldukları anlaşılmaktadır. Bu çerçevede ülkemizde bulunan bazı yabancı ülke temsilciliklerinin de 'teyide muhtaç duyumlarına' dayalı olarak ve yetkili kurumlarla irtibata geçmeden tedbirler geliştirmeye çalıştığı ve kamuoyumuzu olumsuz etkileyebilecek tasarruflarda bulunduğu görülmektedir. Devletimiz, binlerce yıllık devlet tecrübesine dayalı olarak bütün kurumlarıyla her türlü olumsuzluğun üstesinden gelecek güç ve kararlılığa sahiptir. Halkımızın sadece yetkili mercilerin yapacağı resmi açıklamalara itibar etmesini, kaynağı ve amacı kuşkulu sansasyonel ve gayri ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını kamuoyuna saygı ile duyururuz"