Bu durum pekte hayra alamet değil.Kocaeli’nin en önemli içme su kaynağı olan Yuvacık Barajı’da büyük bir tehlike ortaya çıkmaya başladı. Yaz döneminde yeri kadar yağış olmayınca
Yuvacık Barajı’ndaki su miktarı oldukça fazla düştü. Bugün yapılan ölçümlere göre baraj seviyesi yüzde 36’ya geriledi. Bu gerileme Yuvacık Barajı ile ilgili önemli bir gerçekliliğe ortaya çıkardı. Yuvacık Barajı midye istilası ile karşı karşıya.
Yuvacık Barajı’nda suyun çekildiği her bölge midyelerle dolu. Barajdaki midye varlığı ise beslememler için gerekli olan besinlerin küçük organizmaların bu bölgede yoğun olmasından kaynaklanıyor. Bu organizmalar için en ideal yaşam alanı ise lağım dökülen yerler. Bu tablo Yuvacık Barajı’na çok ciddi bir lağım akışının olduğunu gösteriyor. Midyelerin bol olduğu yerlerde ise çevreye yayılan pis koku bunun en açık göstergelerinden biri.
Bu mideyeler aynı zamanda onu yiyen insanlar içinde büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu midyeler doğal beslenmelerini soncunda ürettikleri zehirli madde insanı çok kısa sürede etkileyebilecek boyutta. Barajda ki balık varlığı da bu midyelerin tehdidi altında. Büyükşehir Belediyesi ve İSU yetkilileri Yuvacık Barajı için acil önlem alması gerekiyor. Kocaeli’nin en önemli su kaynağının korunması için gerekli tedbirler çok kısa sürede alınmalı.