Gebze Ticaret Odası (GTO), meclis salonunda "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. GTO Başkanı Nail Çiler'in ev sahipliği  yaptığı toplantıya Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ile mükellefler katıldı.
15 TEMMUZ'DA TARİH YAZDIK
Bilgilendirme toplantısı öncesi konuşma yapan GTO Başkanı Nail Çiler, "15 Temmuz'da olağanüstü bir durum yaşadık. Hem sosyopolitik hem de ekonomik açıdan zor günler yaşadık. Hainler emellerine ulaşamadı. Terörün adresi yok, dili yok, dini yok, ırkı yok. Nerede olursa olsun terörü lanetliyoruz. Birlik olmanın bir arada olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. İş dünyası olarak da herkes üzerine düşeni yaptı. İyi bir refleks gösterdik. Dünya tarihinden Türk tarihini çıkarırsanız dünyada tarih kalmaz. Biz 15 Temmuz'da bir tarih daha yazdık.
VERGİLER YOL, SU, ELEKTRİK OLARAK GERİ DÖNER
İş dünyası olarak yatırıma, istihdama devam edeceğiz. Hükümetimiz de 15 Temmuz sonrası iş dünyasını rahatlatacak tedbirler aldı ve bu yönde yasalar çıkardı. Bu yasa da iş dünyası açısından çok önemli.  Vergi kutsaldır. Önemli olan vergiyi gününde yatırmaktır. Vergiler bize yol, su, elektrik olarak geri döner. Gebze ve Kocaeli zaten tahakkuk eden vergide her zaman birinci sırada olmuştur. Gebze bu açıdan devlete olan borcunu her zaman ödüyor." diye konuştu.
YASA ÖNEMLİ FIRSATLAR SUNUYOR
Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun da yaptığı konuşmada çıkarılan yasanın çok iyi fırsatlar getirdiğini kaydederek "15 Temmuz darbe girişiminden sonra ekonomimiz zor günler geçiriyordu. İş dünyasında bazı beklentiler oluştu. Hükümet de bu beklentilere yönelik olarak yasa çıkardı. Bazı alacakların yapılandırılmasına yönelik bu tür yasalar daha önceki dönemlerde de benzer şekilde çıkarıldı. Ancak bu yasa diğerlerinden daha fazla fırsatlar sunuyor. Peşin ödenmesi halinde büyük oranda bir indirim imkanı sunuyor. 3 yıl vade ve 18 taksit gibi fırsatları da var." dedi.
GEBZE'YE MÜJDE VERDİ
Gebze'nin Kocaeli ve Türkiye için önemli bir yer olduğunu ifade eden Coşkun, Gebze'ye müjde vererek şöyle devam etti: "Gebze, Kocaeli için önemli, Türkiye için önemli. Biz de Gebze için bir adım daha atıyoruz. Gebze'de fiziki şartlarda bazı sıkıntılar yaşıyorduk. Çünkü Gebze sürekli büyüyor ve mükellef sayısı artıyor. Bize gelen Gelir Uzman Yardımcılarının önemli bir bölümünü Gebze'ye gönderdik. Gebze Vergi Dairemizde de fiziki sıkıntılarımız vardı. Vergi Dairemizin alt katında Mal Müdürlüğümüz hizmet veriyordu. Mal Müdürlüğünü üst kata taşıyoruz. Alt giriş katı ise vezneler ve ödeme noktaları olarak düzenliyoruz. Gebze'de günde yaklaşık 2 bin kişi üst katlara çıkarak vergi dairelerimize ödeme yapma zorunda kalıyordu. Artık üst katlara çıkmadan giriş katından veznelere ödeme yapabilecekler."
Konuşmaların ardından "6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun" ve kanunun getirdiği fırsatlar hakkında Gebzeli mükellefler bilgilendirildi.