MEDİCALPARK GEBZE HASTANESİ Diyetisyeni Özlem Araz Havaların soğumaya başlaması ile birlikte başgösteren  grip hastalığından korunmanın gıdasal yolları konusunda önemli ve uyarıcı açıklamalarda bulundu.
 
GRİPSAVAR BESİNLERLE HASTALIKLARDAN KORUNUN!
 
Havaların soğumaya başladığı şu günlerde bağışıklık sistemimiz tehlike sinyalleri vermeye başlıyor. Mevsim geçişlerinde enfeksiyonlara karşı önlem almamız adına bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tercih etmemiz gerekiyor. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren süper besinler!
 
BROKOLİ
 
İçerdiği sulforan maddesi ile antioksidan aktivite gösterir ve bağışıklık sistemini uyarır. C vitamini ve E vitaminini bir arada içerdiği için bağışıklığı kuvvetlendirir.
 
YAĞLI BALIKLAR
 
Somon, uskumru, sardalye gibi yağlı balıklarda bulunan omega-3 yağ asitlerinin enflamatuvar yanıtı azaltıcı etkisi iyi bilinmektedir.Ayrıca hücresel immün yanıtın kontrolünde da rolü vardır.
 
TURUNÇGİLLER 
 
Kış aylarının vazgeçilmezi olan turunçgiller bağışıklık sistemini güçlendirmede rolü olan C vitamininin en zengin kaynaklarıdır. 
 
YEŞİL ÇAY
 
En önemli bitkisel antioksidanlardan kateşin ve polifenol içerdiği için immun sistem üzerinde çok etkilidir, hatta grip virüsünün vücutta yayılmasını önlediği saptanmıştır.
 
YOĞURT, KEFİR 
 
Probiyotikler, besinlerle alınan ve belirli miktarda alındığında bağırsak florasını dengeleyip sağlığı olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Ekşiyebilen yoğurt ile kefir güçlü birer probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirirler,bağırsak florasında yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarlar,hastalık yapıcı patojenlerin bağırsaklara yerleşmesini önlerler.
 
YAĞLI TOHUMLAR 
 
Badem, fındık ,ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlar antioksidant özelliği yüksek olan E vitamini içerirler. 
 
DOMATES
 
Domatese kırmızı rengini veren likopen çok güçlü bir antioksidandır. Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopen miktarı da artar. Yani domates püresi, domates salçası likopenden zengin besinlerdir. Bu kış da likopen kaynağı olan salçadan bolca faydalanalım.
 
SARIMSAK 
 
Sarımsak uzun yıllardır tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Etkisinden sorumlu kimyasal maddeler allisin, allilik sülfitler gibi organosülfür bileşikleridir. Soğan ve sarımsakta bulunan allilik sülfitler immün sistemi güçlendirir.
 
D VİTAMİNİ 
 
Kış aylarında mahrum kalınan güneş ışınları, vücudun D vitamini gereksiniminin karşılanamamasını neden olmaktadır. Kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan D vitamini, güneş ışınlarıyla deri tarafından üretilen bir vitamindir ve besinlerde pek fazla bulunmaz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rolü olan D vitamini düzeyinize baktırmayı ihmal etmeyin!
 
SU
 
Yeterli sıvı alımı vücutta oluşan toksinlerin (zararlı öğeler) atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içiniz. 
 
Sağlıklı ve Formda geçireceğiniz huzurlu bir kış mevsimi dileğiyle.