Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Gebze Cumaköy ile Mollafenari yerleşim bölgelerinin atıksularını arıtmak için Cumaköy’de modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi inşa ediyor. Yaklaşık 7 km kollektör hattının da inşa edildiği proje Haziran ayında devreye alınacak.

10 BİN M3/GÜN KAPASİTELİ PROJELENDİRİLDİ

Seraların yoğun olarak bulunduğu Cumaköy ile Mollafenarı mahallerinin atıksularını arıtacak olan İSU Tip 1000 Modüler ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi, 10.000 kişi/gün olarak planlandı. 5.000 kişi/gün kapasiteli olarak inşa edilen tesisin debi kapasitesi 200 m3/gün x 5 adet = 1.000 m3/gün’dür. İhtiyaç halinde kapasitesi artırılabilecek tesisin betonarme, mekanik ve elektrik imalatları devam ediyor.

2.76 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

İki yerleşim alanının atıksularını toplamak için de 6,81 km uzunluğunda çeşitli çaplarda borular kullanılarak kollektör hattı da inşa ediliyor. Boru döşeme çalışmalarının sürdüğü proje Haziran ayında tamamlanacak. Bölgeye hayat katacak Cumaköy Modüler İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2 milyon 760 bin TL’ye mal olacak.