Nüfusu 340 bini geçen ilçe Anadolu'nun 81 ilinden göç alıyor. Dokuz organize sanayi bölgesi, 2.500 dolayında orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşunun bulunduğu şehir, istihdam açısından da cazip. Şehirdeki hızlı nüfus artışı konut ihtiyacını da artırıyor. Türkiye’nin ulaşım alanındaki mega yatırım projelerinin tam merkezinde yer alacak olan Gebze’nin geleceğe dair merak edilen bir çok sorunun cevabını bu haberde bulacaksınız.

İşte Gebze’ye yatırım yapmayı cazip kılan gelişmeler:

-Yatırımcıların farklı metrekarelerde arazi talebinde bulunduğu bölgede, fiyatlar son bir yıl içinde yüzde 30 oranında arttı. Uzmanlar, Gebze'nin Türkiye'nin en değerli bölgesi olmaya aday olduğunu söylüyor.

-Gebze ilçesi Gebze - Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi ile bir anda öne çıktı. Ekim 2015’te hizmete girecek olan üçüncü boğaz köprüsünün bağlantı yollarının bölgeden geçmesi, İstanbul ile İzmir arasındaki yolun en önemli kavşağına Gebze'yi oturttu.

-Gebze, sadece karayolu ulaşımda değil demiryolu ulaşımında da önemli bir merkez haline gelecek. İlçe çok yakında Türkiye'nin birçok bölgesinden gelecek trenlerin son durağı olacak. Bölgeden geçen hızlı tren hattının yanı sıra İstanbul Metrosunun da Gebze'ye kadar uzatılması planlanıyor.

-Gebzeyi İstanbul'un giriş-çıkış kapısı olarak gören gayrimenkul uzmanları ise üçüncü köprünün bağlantı yolları ve Körfez geçiş köprüsünün inşaatının başlaması ile birlikte bölgede hareketliliğin hız kazandığı görüşünde. Gebze'nin sanayi bölgelerinde doluluk oranı yüzde 35'e çıktı. Bu oranın yüzde 60-65'lere çıkması bekleniyor. Şekerpınar, Dilovası, Pelitli, Balçık, Muallim, Kirazpınar'a talep artıyor.

İşadamları ve firmalar bu bölgelerde arazi arıyorlar.

Kim Ne Dedi?

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker:

2023 Gebze Vizyonu ile kent içi ulaşımın büyük ulaşım ağlarıyla entegrasyonunu sağlayacak, raylı sistemlerle bağlantıların yapılacağı ulaşım master planları hazırladık. E-5 Karayolu, TEM Otoyolu, Körfez Geçiş Köprüsü, Yüksek Hızlı Tren, Marmaray, Sabiha Gökçen Hava Limanı'na yakınlığı, Eskihisar-Topçular Feribot hattı ve inşasına başlanacak Kuzey Anadolu Otoyolu gibi ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaşım ağlarının tam merkezinde olması, Gebze'nin stratejik konumunu bir kat daha artıyor. Gebze tam anlamıyla bir ulaşım şehri haline dönüşüyor.

Belediyemizin yatırımlarının büyük bölümü ulaşım projeleriyle ilgili. E-5 üzerinde Topçular Köprülü Kavşak projesinin inşasına başladık. İhaleye çıkan Anibal Köprülü Kavşak Projesi karayolları tarafından ihale edildi, yakında inşasına başlanacak." Kara ve demiryolu ulaşım yollarının kesişme noktasındaki bölgede, 3 milyon metrekare büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulması planlanan, doğrudan ve dolaylı olarak da 200 bin kişiye iş imkânı sağlayacak Türkiye'nin ilk "Bilişim Vadisi" projesi bulunacak.

Bilişim Vadisi Samsung, Siemens ve Oracle gibi teknoloji devlerinin buluşma noktası olacak. Muallimköy'de bulunan Bilişim Vadisi'nde yer almaları için teknoloji devleri ile görüşmeler sürüyor.

Büyük bir sanayi şehri olan Gebze'yi üretimin merkezi olmanın yanında bilim ve bilişim kenti, ayrıca tarih ve kültür şehri yapmayı hedefliyoruz. Gebze, sanayisinin yanı sıra TÜBİTAK, TSE, Gebze Teknik Üniversitesi, teknoparkları ve yeni inşa edilecek Bilişim Vadisi ile bilim şehri olmayı hak ediyor. Yine Gebze, Hünkar Çayırı'nda otağında vefat eden Fatih Sultan Mehmet gibi bir değere sahip. Ünlü komutan Kartacalı Anibal'ın anıt mezarı da Gebze'de. Kent merkezinde Türkiye'de benzeri iki tane bulunan Çoban Mustafa Paşa külliyemiz var. 2023 vizyonunda Gebze'yi İstanbul'un turizm koridoruna almayı hedefliyoruz. Olimpik yüzme havuzu, Tatlıkuyu kapalı pazar yeri, Çarşı Hamamı meydan düzenlemesi inşası devam eden projelerimiz.

Eskihisar'ı turizm ve cazibe merkezi haline getirecek olan Eskihisar Macera ve Aksiyon Parkı, Adem Yavuz kapalı pazar yeri, Osman Hamdi Bey Müzesi çevre düzenlemesi, Eskihisar Kalesi çevre düzenlemesi ihale süreçleri devam eden projelerimiz. Ayrıca TEM'in kuzeyindeki köyler bölgemizde sanayinin yoğun temposundan bunalan insanlarımızı rahatlatacak çok sayıda kent orman ve kent parkı planlıyoruz. TEM Otoyolu'nun kuzeyine doğru Kirazpınar'dan başlayarak yeni uydu kent inşası planladık. Kirazpınar'da ilk kez kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdik. Kentleşme Kirazpınar'dan kuzeye doğru devam edecek. Yeni konut bölgeleriyle beyaz yakalı diye tabir edilen çalışan kesimin yerleşmesi ve şehir hayatına entegrasyonu hedefleniyor.

Bu arada üçüncü köprü ve Körfez geçişi köprüsü bölgeye ilgiyi artırdı. Sanayici bölgedeki OSBlere, gayrimenkul yatırımcısı ise tarla vasfuıdaki arazilere yöneldi.

İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları Sanayi Sitesi, Gebze ve komşu Dilovası’nda büyük bir organize sanayi bölgesinin kuruluşunu sürdürüyor. Toplam 15 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilen Dilovası İMES OSB'nin 2004 yılında temel atıldı. Bugüne kadar sadece altyapı yatırımı için 400 milyon lira harcanan, arsa bedeli 450 milyon dolar olan OSB'de 100'ün üzerine fabrika üretime başladı. Şu anda OSB'de 120 yeni fabrikanın yatırımları devam ediyor. Proje tamamlandığında bölgenin üretim merkezi olacak. 2016 yılında 40 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Ulaşım, sanayi ve bilişim noktasında merkez haline dönüşecek ilçede yeni bir üniversite çalışması da var. "Gebze Teknik Üniversitesi" adıyla yeni bir üniversite kurulması için TBMM'ye kanun teklifi sunuldu.

Gebze'deki bu gelişmeler konut talebinin de artmasına neden oldu. Konut talebinin artması ile bölgede yeni konut projeleri üretilmeye başlandı.

Gebze'nin Güzeller Mahallesi'nde Gebze Emlak Konutları projesini inşa eden Sarp Grup, geçtiğimiz yıl projenin 818 konut ve dokuz ticari birimden oluşan ikinci etabını tamamladı.

Anka GYO, Gebze Çayırova'da 2 bin 500 konutluk Ankaryum Evleri projesinin 498 konuttan oluşan ilk etabını tamamlamak üzere.

Alman inşaat tarafından Gebze Çayırova'da projelendirilen Gökdeniz Konutları'nın teslimi tamamlandı.

Ertaş Ulusoy İnşaat'ın Çayırova Güzeltepe mevkiinde inşa ettiği Akse Yaşam Konutları'nda da satışlar devam ediyor. Projede, 72 ile 108 metrekare büyüklüğündeki 1 +1 tipi dairelerin fiyatı 134 bin ile 198 bin lira arasında değişiyor. Firma, yine aynı bölgede 180 konuttan oluşan Park Panorama Residence projesine start verdi.

Pekdemir İnşaat'ın inşa etliği ve satışları devam eden Evimiz Kocaeli projesinde, 91 ile 193 metrekare arasında farklı büyüklerdeki 2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerin fiyatları 110 bin ile 232 bin lira arasında değişiyor.

İstanbul'da inşa edilen üçüncü köprünün bağlantı yolları ve Körfez geçiş köprüsüyle yıldızı parlayan Gebze, işadamlarının da radarına girdi. Bölgede faaliyet gösteren Kontakt Yatırım ve Gayrimenkul Borsası Başkanı ilker Çakır, bölgede yüzlerce yatırımcının arayış içinde olduğunu söylüyor. Yatırımcıların bölgede büyük metrekarelerde arazi talep ettiklerini belirten Çakır, Limak'ın patronu Nihat Özdemir'in bölgeden 300 dönüm arazi satın aldığını söylüyor.

DUMANKAYA Gebze’yi Uçuracak

Dumankaya İnşaat da Gebze’ye yakın konumda, 2015’in ikinci yarısından itibaren 4 bin konut inşa edecek.

Kim Ne Dedi?

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya:


Gebze'nin komşu ilçelerinden birisi Çayırova'dır. Burası eskiden zaten aynı idari sınırlar içindeydi. Çayırova'da 4 bin konutluk bir projeye başlamak üzere hazırlıklarımız sürüyor. Yapı Kredi Teknoloji Üssü'nün karşısında olan 142 dönümlük arazide projemizi hayata geçireceğiz. Arazi Şen Piliç'in sahibi Haşim Gürdamar'a ait. Biz Anadolu yakasında çok proje yaptığımız için Gebze taraflarından hep arazi teklif edilmiştir. Bu arazi için sekiz yıldır görüşüyorduk. Bölgedeki gelişimi görerek geçen yıl arsa sahibi ile anlaştık. Üç etaptan oluşacak projenin lansmanını seçimden sonra yapmayı planlıyoruz. Duyurmadığımız halde proje için 8 bin ön talep formu dolduruldu. Ciddi bir talep var. Otoyol, köprü geçişi, teknopark, bütün bunlar Gebze'yi dönüştürecek. O bölgede çalışan beyaz yakalılar genelde İstanbul'da yaşıyor; çünkü istedikleri standartları ve sosyal ortamı bulamıyorlar. Biz Gebze'deki beyaz yakalıları orada yaşatacak, umdukları sosyal ortamı bulabilecekleri bir proje yapacağız. Projemiz hayata geçtiğinde 16-17 bin kişinin yaşayacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca Yalova ve Bursa bölgesini çok seven Araplara da satış yapma hedefimiz var. 3+1 ve 4+1 tipi konutların da bulunacağı projenin odağında aile olacak.