İzmit Kuuçeşme Yenimahalle’de ikamet eden evli, üç çocuk babası olan Halil Güney (40) taksi durağında tek başına nöbetçi olduğu Cuma gecesi aracına müşteri olarak bindiği sanılan kişi ve ya kişilerce öldürülmüş, cenazesi ertesi gün mesai arkadaşları tarafından Derince Çınarlı Mahallesi’ndeki Yörükler Mesire Alanı Yolu üzerinde bulunmuştu. Halil Güney’in çalıştırdığı 41 T 0117 plakalı araç ise Körfez D-100 karayolu Yarımca mevkisinde tamamen halde bulundu.
Aynı durakta 3.cinayet
Polis ekipleri öldürülen taksicinin katili ya da katillerinin yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlatırken Halil Güney, 1998 yılından bu yana aynı durakta öldürülen üçüncü taksici oldu. 1988 yılında Kurban Uzun, 1999 yılında da yılbaşı gecesi katledilen Zafer Timur’un ardından Halil Güney’in öldürüldü. İzmit’in en eski taksi duraklarından olan Köprü Taksi Durağında ise arkadaşlarını kaybeden taksiciler matem içerisinde.

Gece mesaisine çıkmayacaklar

Taksicilerin bir bölümü duydukları üzüntü ile çalışmazken Taksi Durağı gece 23.00’dan sonra çalışmama kararı aldı. Taksiciler artık hükümetin bir önlem almasını istiyor. Yenidoğan Köprü Taksi Durağı Başkanı Levent Uzun, “Buna çözüm bizim bir şey yapmamız değil. Devletin bu konuda bir çalışma yapması gerekiyor. Taksici cinayetlerinin önüne geçilmesi için çalışmalar yapılması lazım. Başımıza gelenleri bütün herkes görüyor, duyuyor biliyor ama hiçbir önlem alınmıyor” dedi.

MOBESE’ler çalışmıyor

Taksi duraklarının hemen önünde bulunan iki adet MOBESE kamerasına güvenerek duraklarına kamera koymadıklarını belirten Levent Uzun, “MOBESE kameraları çalışmıyormuş biz de yeni öğrendik. İnsanlar bizlere karısını, kızlarını ve ailelerini emanet ediyor. Ancak gelin görün ki başımıza neler geliyor. Bunu önlemek için kabinlerin direk fabrikasyon olarak çıkması gerekiyor. Panik butonu yapılarak emniyetle bağlantılı olunmalı. Yani yetkililer buna kesin çözüm bulana kadar bu şekilde devam edecek. Arkadaşımızın yerinde o gece kim olsa ölecekti. Önlem alınsın artık” şeklinde konuştu.