Kandıra ve köylerinin önemli gelir kaynaklarından biri olan fındık, bahçelerde toplanmaya devam ederken, hasadını tamamlayan üreticiler fındıklarını kurutarak satmaya başladı. Geçtiğimiz sezon 11-12 lira arasında seyreden fındık fiyatları, Türkiye genelinde fındık üretiminin az olmasından dolayı bu yıl yine aynı fiyatlardan alınmaya başladı.

EMANET DEPOLARI DOLDU

Emanete fındık bırakan üretici sayısının da azımsanmayacak kadar çok olduğu bu sezonda, fındık fiyatlarının daha çok yükseleceğini düşen üreticiler, emanet depolarını doldurdu. Bazı üreticiler de fındık fabrikalarından çuval temin ederek kendi evlerindeki depolarda fındıklarını saklamaya başladı. Karadeniz bölgesinde fındığın az olmasından dolayı fındık fiyatlarının daha da yükseleceğini düşünen üreticiler, umutla beklemeye başladı.

ÜRETİCİ MEMNUN

Kandıra’da hizmet veren Tonguçlar Fındık Fabrikası sahiplerinden Murat Tonguç, bu yıl fındık fiyatlarının hem üreticiyi hem de kendilerini memnun ettiğini belirterek, “Şu an üreticinin getirdiği fındıkları randımanına göre 10.80-12 lira arasında almaya başladık. Fiyatların önümüzdeki günlerde daha da artmasını bekliyoruz. Bu yüzden üreticiler de genelde ihtiyaçları kadar fındık satıp, gerisini emanete bırakıyorlar. Bu yıl fiyatlar bizi de üreticiyi de memnun etti” dedi.