Akademisyenlerle birlikte sanayi, endüstri ile iş dünyasının yetkin isimleri mevcut durum değerlendirmesi yapacak; acil alınması gereken önlemler hususunda önemli bilgiler paylaşacaklar.

GTÜ'den konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, "İş ortamında var olan tehlikeleri bertaraf ederek riskleri minimize etmek; çalışanların, makine ekipmanlarının ve çevrenin korunmasını sağlamak iş güvenliğinin temel amaçlarındandır. Aynı zamanda muhtemel operatör hataları, donanım ve yazılım arızaları ve çevresel değişimlerle oluşabilecek riskleri, daha meydana gelmeden önce önlem almak güvenliği sağlamada önemli unsurlardandır. 

HER GÜN 1 MİLYON İNSAN İŞ KAZASINDA ÖLÜYOR

Dünyada her gün yaklaşık 1 milyon insan iş kazası sonu yaralanırken yılda yarım milyona yakın insan iş kazaları sonucunda hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde ise bir yılda (2014) yaklaşık 250 bin iş kazası yaşanırken bunların 1.626’sı ölümle sonuçlanmıştır.* Önceki yıllara oranla iş kazalarında oransal artışın yaşanması bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini gözler önüne sermiştir.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ile Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından açılış konuşmalarının yapılacağı etkinlik 29 Nisan Cuma günü saat 09.00 ile 17.40 saatleri arasında GTÜ İşletme Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenecektir"denildi.