Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Kocaeli İl Kongresi, 7 Şubat’ta Başbakan Davutoğlu’nun katılımıyla İzmit’te gerçekleşecek. Şimdilik 7 aday bulunuyor. İçlerinden hiçbiri Gebzeli değil.
 
Her fırsatta Gebze’nin Ak Parti için, Kocaeli’nin kalesi olduğunu vurgulayan siyasi erkan, il başkanlığı için aynı cesareti gösteremedi. Partilerinin il kongresine aday dahi çıkaramayan siyasilerimiz, bu konuda yorum yapmaktan dahi kaçınıyorlar. Adeta sus pus olan siyasetin kanat önderlerine kamuoyu “Gebze’de yine ‘tık’ yok” diyerek tepki gösteriyor. Buna rağmen il yönetimine girmek isteyenler ise köşe bucak kulis yapıyor.
 
ORTAK ADAY BULUNABİLİR
Gebze, Çayrova, Darıca ve Dilovası’nı oluşturan Gebze bölgesi Ak Parti’nin Şubat ayında yapacağı il kongresinde sınıfta kaldı. 6 adayın olduğu il başkanlığına Gebze’den aday çıkaramayan siyasiler tepki topluyor. Partili partisiz herkes ortak aday çıkartsınlar beklentisine girdi. Siyasi kulisleri iyi okuyan uzmanlar, bölgemizde bulunan 4 ilçe teşkilatının ortak aday çıkartması durumunda büyük etki yaratacaklarını söylüyor.
 
YÖNETİMLE YETİNİYORLAR 
Yine diğer bir konu ise Ak Parti’deki siyasetçilerin yönetimde yer alma sevdaları. İl başkanlığı cesareti gösteremeyenler yönetimle yetinmeyi tercih ediyor. Şuan köşe bucak kulis yapanlar, il başkan adayının belirlenmesinin ardından ise ellerindeki tüm kozları yönetime girmek için
kullanacaklar. Gebzeliler bu duruma da tepkili. Aday çıkartmalarında ısrarcı olanlar, en azından yönetime yeni isimler girsin istiyor.