Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “Demokratikleşme Paketi”ni açıkladı, insan haklarından, hürriyetlerden söz etti. Aynı saatlerde polis, İzmit Halkevi mevkiindeki büfe, bayileri bastı.

SİGARA SATMAK YASAK

İzmit Belediyesi’nin uzun süredir boşaltmak istediği Halkevi mevkiindeki bayi ve büfelere sigara satışı konusunda yeni ruhsat verilmemişti. Polis, “Ruhsatsız sigara satıldığı” gerekçesiyle, uyarı bile yapmadan bölgedeki bayi ve büfeleri bastı. Büfe sahipleri de, müşteriler de, çevredeki halk da baskını şaşkınlık içinde izledi.

SİGARALAR TOPLANDI

Bayi ve büfe sahipleri, polislerin “Ruhsatsız satış yapıldığı” gerekçesiyle bütün dükkanlardan sigaraları toplandığını anlattılar. Bu bölgedeki dükkanlarda kaçak sigara satılmıyordu. Esnaf sigara satışı için ruhsat talep etmiş, ancak ilgili kurumlar vermemişti.

CİVELEK’E GİDECEKLER

Polislerin bölgedeki dükkanlardan bütün sigaraları topladığı gibi, her işyerine 7’şer bin TL ceza kestiği de öğrenildi. Polisin baskın yapıp sigaraları topladığı işyerlerinin sahipleri, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek’i ziyaret edecekler.