Türk Tabipler Birliği Kocaeli Tabipler Odası Başkanlığı geçtiğimiz günlerde Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşanılan darp olayını kınayarak bir an önce gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

 
 
31 Ağustos Pazartesi günü Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli olan Dr. Burçin Öğretmenler ve hemşire Fatma Ergin, üç aylık hamile olan hastası A.C. tarafından darp edildi. Hastanede doktorla sıra meselesi yüzünden tartışan hasta A.C. sırasını takip etmedi ve aradan bir buçuk saat geçmesi nedeniyle hala muayeneye alınmadığını bahane ederek doktor ve hemşireye fiziki darp uyguladı. Yaşanan gelişmeler üzerine Türk Tabipleri Birliği Kocaeli Tabip Odası Başkanlığı bir basın açıklaması düzenleyerek yaşanan olayı kınadı. Ayrıca doktorlar Diyarbakır’da terör örgütü tarafından katledilen Dr. Abdullah Biroğlu için Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
 
HERHANGİ BİR ADIM ATILMAMIŞTIR
Basın açıklamasını okuyan Kocaeli Tabipler Odası Sekreteri Burhan Çağlar Usta, "Uzun zamandır hastanelerde yaptığımız basın açıklamalarının başında hastanelerde uygulanan şiddet olayları yer almakta. Biz uzun süredir başımıza gelmekte olan ve sağlık sektöründe yaşanan can güvensizliği ve uygulanan şiddete dayalı protestolar yapmaktayız. Ne yazık ki ülkemizde son günlerde artan çatışmalı ortamda bir meslektaşımızı kaybettik. Diyarbakır’da terör örgütü tarafından aracı durdurmadığı için katledilen Dr. Abdullah Biroğlu’nu kaybettik. Yaşanan bu iğrenç olayları kınıyoruz. Ne yazık ki yaşanan bu iğrenç saldırılar son dönemde doğallaştırılmaya çalışılmakta. Biz bunu doğallık olarak kabul etmiyoruz. Hiçbir sağlık hizmeti şiddet olayı içinde sürdürülemez. Bu konuda ne yazık ki bütün çabalarımıza ve uğraşlarımıza rağmen mülki idarelerimiz herhangi bir adım atmamıştır” dedi.
 
GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI
Sözlerine sağlık sektöründe gerekli önlemler alınmalı diye devam eden Usta, “Cezalandırılan ve ceza alan sağlık ortamında şiddet ortamına imza atanların davalarının takibi sağlanmamış hakettikleri cezaları almamıştır. Ülkemizde sağlığı yönetenler bu konuda bir adım atmamakta diretmeye devam etmektedirler. Bu olaylar böyle devam ettiği sürece sağlık sektörüne yeni girecek arkadaşlarımızı ve hala görevini sürdürmekte olan arkadaşlarımıza ciddi bir moral kaybı olarak yansımakta bu da dolaylı olarak halkımıza yansımaktadır. Bu şiddet olayları sıklaştıkça sağlık emekçileri kendi önlemlerini almaya çalışıyor. Birçok arkadaşımız valla yanımda sopa, silah taşıyacağım demekte. Bu da biz sağlık çalışanlarını tedirgin etmekte. Buradan yetkililere seslenerek bir an önce gerekli önlemleri almaya davet ederek sağlık sektörünü, sağlık üretmeye yönlendirmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.