Türkiye genelindeki acillerde gerçekleşen yığılmanın önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile 1 Şubat itibarıyla hastanelerde önemli bir uygulama başlayacak. Daha önceki yılarda da uygulanan ancak ara verilen uygulama ile ilgili Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney basın açıklaması yaptı. Ergüney yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kocaeli’de 15 tane hastanemiz var. Bu hastanelerin 10’u devlet hastanesi, 1 tane eğitim araştırma hastanesi,  5 tane ağız ve diş sağlığı merkezi. Hastanelerde 24 saat acil hizmeti veriliyor. 1 Şubat’tan itibaren Sağlık Bakanlığı planlaması çerçevesinde tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de de mesai dışı uygulaması başlayacak. Uzman hekimler mesai bitiminden sonra yani 17.00’dan sonra Başhekimliklerden verilecek olan saatlerde poliklinik, ameliyat ve endoskopi hizmeti verilecek. Sadece muayene hizmeti verilmeyecek. Bu ameliyatlar acil ameliyatlar değil önceden planlanmış ameliyatlar olacak. Gönüllülük esasına görev olacak. İstemeyene mesai yaptırmayacağız. Görev almak isteyenler Başhekimliğe dilekçe verecek. Hekim arkadaşlar belli miktarda ek ödeme elde edecek. Kurumlarda normal mesai 17.00’de bitiyor. Vatandaşlarımız bu nedenle acillere yığılıyorlardı. Bu uygulama ile acillerdeki yığılmanın da önüne geçilecek. Bütün hastanelerimizde bu uygulama 1 Şubat’ta başlıyor.

SEKA POLİKLİNİĞİ’NDE DE UYGULANACAK
Ayrıca yürüyüş yolunda Seka Semt Polikliniği var. Seka Devlet Hastanesi’nin uygulaması Seka Semt Polikliniği’nde gerçekleşecek.  Diş bölümü haftanın 2 günü bu hizmeti verecek. Çalışan personeller nöbetçi doktorlar olmayacaklar. Bunun dışında ayrı bir ekip bu işi yapmış olacak. Hafta sonu yani Cumartesi günü de bu hizmetler verilebilecek. Saatler 17.00  ile 20.00 olarak planlıyor. Acile gitmeyi alışkanlık haline getiren vatandaşların artık bu alışkanlıklarından vazgeçmelerini istiyoruz. Amacımız hizmetimizin yayılması.”