Halkların Demokratik Partisi – HDP Gebze İlçe Eş Başkanı Mehmet Zeki Üren seçim sonuçlarına yönelik olarak yaptığı değerlendirmede HDP’nin gerek barajı aşması gerekse Kocaeli’nden bir milletvekili çıkartmasından ötürü memnun olduklarını söyledi. MHP’nin Kocaeli’ndeki seçim sonuçlarına itirazında bir sonuç alamayacağını aksine yeniden yapılan sayımlarda oylarının yükseldiğini belirten Üren, “Ben bu aşamada HDP’nin ve edindiği sonucun hazmedilmesini bekliyorum. HDP de Türkiye’nin partisidir” dedi. Üren’e gazetemizi ziyaretinde ilçe yönetim kurulu üyeleri Rabiye Temel ve Samet Karataş eşlik etti.

“HALKLA İLETİŞİMDE SIKINTI YAŞAMADIK”

Gebze’de yoğun bir çalışma yürüttüklerini ve halkla empati kurduklarını kaydeden Üren, “Halka ulaşma ve iletişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Halk gittiğimiz yerlerde bizi saygıyla karşıladı. Halkımızdan gelen yoğun talep ve ilginin sandığa yansıması ile birlikte Kocaeli’nden bir milletvekili çıkarttık. HDP’ye yıllardır ‘Kürt Partisi’ damgası vurulmuştu ama bu genel seçimde Türkiye’nin tüm halkları, emekçileri, ezilenleri ile buluşup Türkiye’nin partisi olduğumuzu kanıtladık. Hazine yardımı almamıza, 35 yıllık yüzde 10 baraj engeline karşın Meclis’e girmeyi başardık ve ilimizden de bir milletvekili çıkarttık” dedi. Üren ayrıca şu konulara değindi:

“SİSTEMİN SAHİPLERİ ŞOK YAŞIYOR”

“Sistem ırkçılık, tekçi, mezhepçi bir tutumda ama bu duruşu halkımız yırtıp attı. Sistemin sahipleri seçim sonuçlarından ötürü bir şok yaşıyor. Erzurum, Diyarbakır ve Bingöl ile diğer illerde meydana gelen olaylarla halk provoke olarak sokağa insin istendi ancak partimiz bu süreçte çok zekice taktikler izledi. Partilimiz de örgütlü güç olmanın getirdiği avantajla bu oyunlara gelmedi. Diyarbakır’da meydana gelen ve dört vatandaşımızın hayatını kaybettiği olaylar karanlık güçlerin oyunudur.

“ONLAR BİRBİRLERİNİN FOTOKOPİSİ”

Genel başkanımız seçimlerden önce çok net olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmayacağız demişti. Hükümet oluşurken herkes hükümet olmaya talip olurmuş. Bizce onlar (AKP, CHP, MHP) birbirinin fotokopisi. Biri din, diğeri laiklik, diğeri milliyetçilik üzerinden aynı şeyleri söylüyor ve yapıyor. Kürtler’in, Aleviler’in varlığını kabul etmiyorlar. Birbirlerini hırsızlıkla suçluyorlar ama her dönem hırsızlık olmuştur. AKP döneminde biraz daha fazla olmuştur.

“HDP HALKLARIN IŞIĞIDIR”

Barış için çok ağır bedel ödedik ve ödemeye devam ediyoruz. Ülkemizde milliyetçiliğin nasıl bir milliyetçilik olduğunu merak ediyorum. Manisa’da bir günde 60 bin adet zeytin ağacı kesildi, bence bunu görmektir milliyetçilik. Soma’da, Ermenek’te iş cinayetlerinde ölenleri görmektir. Türkiye’de Türk olmayan kesimleri yok etmeye yönelik bir milliyetçilik anlayışı hakim. HDP tabanı işte böylesi bir ortam ve süreçte bedeli ne olursa olsun barıştan yana tavrını koydu. HDP bu anlamda bu duruşu ile halkların ışığıdır.

“VEKİLİMİZ İLE BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”

Kocaeli Milletvekilimiz Ali Haydar Konca bu dönem çevre, emek, kentsel dönüşüm gibi halkı direk ilgilendiren konularda bizlerle işbirliği içinde çalışmalar yürütecektir. Gebze’nin sorunlarını Meclis’te gündeme getirecek ve çözümü için çaba sarf edecektir. Gebze’nin en önemli sorunlarından biri emeğin sendikasız çalıştırılmasıdır. Taşeronlarda emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılmasıdır. Milletvekilimiz Ali Haydar Konca aracılığı ile bu ve benzer konuları Meclis kürsüsünden dile getireceğiz. Ayrıca Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’ndeki kentsel dönüşüm konularından da halkla birlikte üretilmeyen, halkı borçlandırarak konut sahibi yapılan, aslında rantsal dönüşüm olan kentsel dönüşümlere karşıyız. Her iki mahallemizde her ne yapılacaksa halkla birlikte karar alınmalı ve o şekilde hayata geçirilmelidir.”

AKP – CHP KOALİSYONU KURULMALI

HDP Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Samet Karataş ise koalisyon olasılıkları üzerine yaptığı değerlendirmede, “Seçim sonuçlarına göre AKP ile CHP’nin hükümeti kurmak hakkıdır. Bu konumda bize düşen de ana muhalefet partisi olmaktır. Oy yüzdelerine bakınca da böyle olması gerekir. Ancak genel başkanımız Selahattin Demirtaş’ın söylediği gibi hiç kimse hükümeti kurmaz ise biz kurarız” dedi. Rabiye Temel de konuya dair, “Genel başkanımız Selahattin Demirtaş’ın söylediği gibi bizim herhangi bir partiyle koalisyon yapmamız mümkün değil. AK Parti ile CHP koalisyon kurabilir diye düşünüyorum. Sokakta vatandaşın da aynı fikirde olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.