HDP’liler bayramın ikinci gününde partilerinin il binasında bir araya gelerek partililerle bayramlaşma töreni gerçekleştirdi. Bayramlaşmaya HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, yönetimi ve ilçe örgütleri, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca ile HDP’li vatandaşlar katıldı. Bir araya gelen partililer, aralarında bol bol sohbet edip birbirlerinin hatırlarını sordular. Akabinde Akgül ve Konca birer açıklamada bulundu.

 
HALK DUR DEMİŞTİR
İlk olarak konuşan HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, “2015 yılı Türkiye’de çok yoğun çalışmalara sahne olan genel seçimleri bizlere yaşatmış ve partimiz bu seçimlerde yüz akıyla çıkmış bulunmaktadır. Barajı geçer mi geçmez mi tartışmaları ile girilen seçimlerde barajın çok üstünde oy alarak ve 80 vekille meclise taşınmıştır. Ortaya çıkan tabloda Türkiye’de tek adamlığa, tek düşüncenin, tek fikrin iktidarına halk ‘dur’ demiştir. Birlikte bu ülkeyi, tüm toplumlar yönetsin demiştir. Seçimdeki mesaj HDP’nin seçim propagandası boyunca anlatmaya çalıştığı sürekli tekrar ettiği her türlü görüş, fikir ve inanışın, bu ülkenin karar mekanizmalarında yer alması gerektiği anlayışını açıkça ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.
 
KOALİSYON HÜKÜMETİNE İNANIYORUZ
Akgül, “Seçimlerden sonra duyduklarımız, yapılan çalışmalar parlamento içi ve dışındaki görüşler, bazen bazılarının halen halkın vermiş olduğu mesajı anlamadığı, yenilen pehlivan güreşe doymaz anlayışı ile tekrar seçim sözlerini çok yüksek sesle dile getirmeye çalıştığı veya gizli kapaklı koalisyon çabası sonuç vermedi seçim yapmak zorundayız düşüncelerinin yerleşmesine çalışmaktalar. Biz bu parlamento içinde koalisyon hükümeti çıkabileceğine inanıyoruz. Buna da ilkelerimiz çevresinde uygunluk derecesine göre destek vereceğimizi tüm alanlarda dile getiriyoruz. Bu nedenle halen bu seçimin vermiş olduğu mesajı anlamayanlara sözümüz Türkiye uzlaşma istemektedir. Bu ülkede yaşayan tüm toplulukların, inançların birlikte yönetebileceği bir hükümet istemektedir” ifadelerini kullandı.
 

 
IŞİD BELASI LANETLENMELİ
HDP İl Başkanı Mehmet Akgül’ün ardından söz alarak konuşma yapan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Bayram; hoşgörünün, empati yapmanın sürecini ifade eden bir anlayıştır. İslam coğrafyasında üzülerek söylüyoruz ki İslamcı kisve altında unvan takınan IŞİD belası, insanları, Türkmenleri, Kürtleri, Alevi ve Ezidileri vahşice katletmekte. Dolayısı ile Ramazan’ın kendine özgü anlayışı olarak hem Müslüman hem tüm inanlığın bu vahşeti lanetlemesi gerektiğini düşünmekteyim” şeklinde konuştu.
 
HDP’NİN EKSİĞİ VE KUSURU YOKTUR
Sözlerini sürdüren HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, “Milli iradenin tecelli ettiği şekil, bugün Türkiye’de artık iktidara dur demek, tek kişi yönetimine, tek kişi diktatörlüğüne geçit vermemektir. Partilerin mesajı böyle okuması gerekir. Bu iradeyi bu şekilde okumayan kim olursa olsun sandığa gömülecektir, başka yolu yoktur. En azından restorasyon biçiminde işlem yapacak bir yönetimin oluşması Türkiye’nin ihtiyacıdır. HDP, seçimin ertesi günü başlayarak sorumluluk içinde ilkelerine ters düşmeyecek şekilde protokol ve organizasyonlara yeşil ışık yaktığını açıkça belirtmiştir. Bu yolu TBMM başkanlık seçiminde de uygulamıştır. HDP’nin hiçbir eksiği ve kusuru yoktur” şeklinde konuştu. Konca son olarak önümüzdeki Salı günü Gebze’den başlayarak, partisinin ilçe örgütlerine teşekkür ziyaretleri yapacağını da belirterek konuşmasını sonlandırdı.