Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), 15 Temmuz’daki darbe girişimi, iktidarıyla muhalefetiyle milletin canı pahasına verdiği mücadele sonucu başarısızlıkla sonuçlandı.
O tarihten itibaren milletin meydanlarda tuttuğu demokrasi nöbeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle Başbakan Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin birlikte katılacağı pazar günü Yenikapı’da düzenlenecek ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’yle taçlanacak. Yaklaşık 3 milyon kişi ‘Hep birlikte Türkiye’ diyecek .

FETÖ'nün darbe girişimini canları pahasına engelleyen millet, meydanlarda tuttuğu demokrasi nöbetini Yenikapı'da taçlandıracak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin birlikte katılacağı Yenikapı'daki 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde 3 milyon kişi 'Hep birlikte Türkiye' diyecek.

TOPLUMSAL UZLAŞMA

15 Temmuz gecesi FETÖ, milletin iradesine ipotek koyarak yönetimi ele geçirmek istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı ile sokaklara inen halk, 22 gündür meydanları bırakmıyor. 15 Temmuz'da yapılan darbe girişimi halkın iradesiyle püskürtülürken, bu süreç toplumsal kutuplaşmayı da ortadan kaldırdı. Muhalefet partileri de darbeye karşı milletin yanında yer aldı. O günden bu yana da millet meydanlarda nöbet tutuyor. 15 Temmuz öncesi yaşanan toplumsal gerilimi geride bırakan bu güçlü duruş toplumsal barışı da dayatıyor. Komşu ülkelerde yaşanan kaos ortamına vatanında izin vermeyen millet birbirine kenetlendi.

15 Temmuz'dan buyana Türkiye'de milletin oluşturduğu atmosfer, siyaset başta olmak üzere bütün kurumları, kendilerini yeniden konumlandırmaya, yeniden düşünmeye sevketti. FETÖ etkisi altındaki bazı kurumlar da dahil olmak üzere tarafını seçti, milletin yanındaki yerini aldı. Türkiye'de uzunca bir süredir sağlanamayan toplumsal uzlaşma ortamı da milletin talebi olarak karşılık buldu. Türkiye'nin kurtuluşu için kutuplaştırıcı söylemler terkedildi. Milletin sağladığı birlik ortamı siyasete de yansıdı. Siyasi liderler uzlaşma ve birlikte mücadele için biraraya geldi. Liderler arasında iletişim o geceden bu yana kesintisiz devam ediyor.

YENİKAPI'DA TAÇLANACAK

Milletin verdiği mesajı alan Türk siyaseti, yarın tarihi bir mitinge imza atmaya hazırlanıyor. Milletin 22 gündür verdiği demokrasi mücadelesi Yenikapı'da taçlanacak. Milletin taleplerine karşı koyamayan siyasiler, Türkiye'nin özlediği “millet için birlik" görüntüsünü Yenikapı'da verecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla iktidar ve muhalefet partileri liderleri İstanbul Yenikapı'daki 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne katılacak. Devletiyle, iktidarıyla, muhalefetiyle Türkiye
tam kadro Yenikapı'da olacak. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırm, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli Yenikapı'da halkla buluşarak birer konuşma yapacaklar.

DÜNYA BU TABLOYU İBRETLE İZLİYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, yarın iktidarıyla muhalefetiyle birlik fotoğrafı verileceğini belirtere, “Bu fotoğraf, Türkiye'nin birliğinin, bütünlüğünün en önemli göstergesi. 81 ilimizde de oradaki miting görüntüleri izlenecek. Sanırım dünya da bu tabloyu ibretle izliyor. Dünyada başka bir örneği yok. İlk defa Türkiye'de yaşanacak bir birlik bütünlük göstergesi. İnşallah siyasetimiz bunları çok iyi değerlendirir" dedi.Öte yandan, Bahçeli, teşkilatlara gönderdiği 7 maddelik genelgeyle, provokasyonlara karşı teşkilatı uyardı.