Türkiye’nin dört bir yanında kurulan ve halkın büyük tepkisine neden olan HES’ler, Kocaeli'ne de geliyor. Karaosmanoğlu, 10 tane HES kurulacağını açıkladı


Hidroelektrik santralleri (HES) Türkiye’nin dört bir yanında doğaya zarar verdiği ve su kaynaklarını ticarileştirdiği gerekçesiyle yoğun tepkilere yol açarken, ilimize de HES kurulacağı belirtildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, proje tanıtım toplantısında Kocaeli’ye 10 adet hidroelektrik santrali kurulacağını açıkladı.
 
YERLERİ BELLİ
Başkan Karaosmanoğlu, “Şu anda Yuvacık Barajı’nın ağzında yaptığımız ve 10 milyon TL’ye mal olan bir HES var. Bugünlerde devreye alacağız. 4-5 yılda kendini amorti ediyor. Çünkü doğal kaynaklardan elde edilen enerjiyi, devlet teşvikli olarak alıyor. Namazgah Barajı’na da yapacağız. Avcı Dere ve İhsaniye ile Bahçecik üst tarafından bulunan koridorlara da yine HES yapacağız” ifadelerini kullandı.
 
YUVACIK’TA HES
Yuvacık Barajı’ndan çıkan suyun Kullar’daki içme suyu arıtma tesisine bağlandığı bölgeye kurulan HES ile ilgili İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç sorularımızı yanıtladı. ‘Tünel tipi HES’ denilen sistemin, tartışılan HES’lerden olmadığını belirten Saraç, “Barajdan tünellerle arıtma tesisine akan suyun debisi kullanılarak elektrik üretiliyor. Şu anda ıslak testleri yapılıyor. 1,5 ay içinde devreye girecek. 2,3 megawatt kurulu gücü bulunuyor, yılda 14 milyon kilowatt/saat üretim yapılacak” dedi.
 
İSU, YAPACAK
İSU Genel Müdürlüğü’nün 2015-2019 Stratejik Planı’nda, ilimize 10 adet HES kurulacağı bilgisi yer alıyor. Planda, “Arıtma tesislerinden çıkan çamurların bertarafından enerji üretmek ve barajlar ile isale hatlarından enerji üretimini sağlayacak hidroelektrik santralleri kurmak için, gerekli çalışmaları da yürüteceğiz” ifadeleri yer alıyor.