İMES OSB’de bulunan 66 fabrika, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ve görkemli bir törenle açıldı

 
 
Hali hazırda 66 tesisin üretimde olduğu ve 4 bin 500 kişinin istihdam edildiği İMES OSB’de; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla toplu açılış töreni gerçekleştirildi. 66 iş yerinin açılış töreninde ayrıca; yeni üretime geçen 33 tesise iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, inşaat halinde olan 79 tesisi temsilen bir firmaya yapı kullanma izin belgesi, inşaat ruhsatı aşamasındaki 30 tesisi temsilen de bir firmaya inşaat ruhsatı teslim edildi. 66 tesisin toplu açılış törenine katılım bir hayli yoğun oldu.
 
KATILIM GENİŞ OLDU
Açılışa; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP milletvekili Mehmet Ali Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Dilovası Belediye bBaşkanı Ali Toltar, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, GTO Başkanı Nail Çiler, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ve çok sayıda davetli katıldı.
 
1 MİLYAR TL’LİK YATIRIM
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İMES OSB’nin tanıtım filminin gösterimi yapıldı. Tanıtım filminin ardından İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz bir konuşma yaptı. Erboz, “İMES OSB olarak bütün bu alt yapı yatırımları için 425 milyon TL harcadık. Tüm alt yapı tesisleri için 500 milyon TL gibi bir rakam harcayacağız. 30 trilyon arsa alımı için harcadık. Toplam 214 tane fabrika olacak. Şuana kadara 175’ini tamamladık. 75 tesis de yapım aşlamasında” dedi.
 
ÜRETİCİNİN YANINDAYIZ
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise şunları söyledi; “Artık ülkemiz ve Kocaeli üreten bir yer oldu. Bunları gördükçe moralimiz ve enerjimiz artıyor. Nerden nereye geldiğimizi görüyoruz. Bizler yerel yöneticiler olarak hep yanınızda olduk ve olmaya devam edeceğiz. Sizleri asla engelleme hakkımız yok. Sanayicilerle çok güzel işler başardık. Yollar yaptık, su getirdik, çevre çalışmaları yaptık. Üreticiye moral vereceğiz.”
 
MORAL VERİYOR
Vali Hasan Basri Güzeloğlu da “Böylesi bir anlamlı etkinlikte olmanın heyecanını duyuyorum. 2016 yılında hedefi gerçekleştirme yolunda atılan adımları tebrik ediyorum. Bütün bu başarılar önce düşleyerek, daha sonra da atılan adımlarla ortaya çıkıyor. Daha büyük başarılar da gerçekleşecek. Dilovası’ndan ülkemize büyük moral veriliyor” ifadelerini kullandı. Törende son olarak ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık konuştu.
 
BÜYÜMEYE DEVAM
Bakan Işık şunları kaydetti; “Bu yatırımlarda emeği olana herkese teşekkür ediyorum. Seçimlere 14 gün var. Açılış ve temel atmalara yetişemiyoruz. Ülkemiz istikrar içerisinde büyümeye devam ediyor. Artık ülkemiz krizlerle anılan bir ülke değil. Bizden önceki koalisyon döneminde alınan yatırım 1,5 milyar dolar, bizim dönemimizde ise 12,5 milyar dolar. 2023 hedefleri için dünyanın en güçlü 10 ekonomisi olmak zorundayız. Güçlü bir teknik üniversitesi yaptık. Buranın üniversite-sanayi işbirliği için çok büyük işler yapıyoruz.
 
RUHSATLAR VERİLDİ
Kocaeli Bilim Merkezi’ni faaliyete geçirdik. Bilişim Vadisi projesinin temelini atacağız. Milli çipleri üretecek çip fabrikasını Kocaeli’de kuruyoruz. TÜBİTAK bünyesinde yerli marka çalışması yapıyoruz. İşsizlik bir problem ancak sanayici içinde nitelikli işçi bulunamıyor. OSB’lerin içerisine meslek lisesi açıyoruz. Kocaeli bugün güçlü iki üniversite, üç tane teknopark ve birçok tesise sahip.” Konuşmaların ardından yeni üretime geçen 33 tesise iş yeri açma ve çalışma ruhsatı, inşaat halinde olan 79 tesisi temsilen bir firmaya yapı kullanma izin belgesi ve inşaat ruhsatı aşamasındaki 30 tesisi temsilen de bir firmaya inşaat ruhsatı teslim edildi.

 

bizimkocaeli.com / Hanifi SURUN