X Gebze Temsilcilik Başkanı Ziya Özhan ve yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği ikincisi düzenlenen teknik gezide sunumun ardından köprü çalışmalarını yakından izleme fırsatı bulan İMO Gebze üyeleri, Yavuz Sultan Selim Köprüsüne hayran kaldılar.

BAŞMÜHENDİS BİLGİ VERDİ
Gebze İnşaat Mühendisleri Odası heyeti, ziyarette Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.  Başmühendis İlhan Kavasoğlu tarafından karşılandı. Gruba öncelikle ihale süreci, tasarım aşaması, teknik bilgiler ve inşa süreci hakkında kapsamlı bir sunum yapıldı. Ardından İnşaat Mühendisleri tarafından sorulan sorular Başmühendis İlhan Kavasoğlu  tarafından cevaplandırıldı.
Köprünün teknik özelliklerinin aktarıldığı sunumda, Yavuz Sultan Selim Köprüsü (3. Boğaz Köprüsü)`nün asma ve eğik askılı köprülerin karışımı ile dizayn edilen hibrit bir köprü olduğu ve dünyada bu büyüklükte yapılacak ilk köprü olacağı belirtildi. Gezi anında köprü tabliyesinin nasıl kaldırıldığını, yerine nasıl montaj yapıldığını izleme ve inceleme fırsatı bulundu. Bir tabliye bloğunun denizden köprü üstüne (75 m) kadar vinçle iki saatte kaldırıldığı aktarıldı.