Kent için önemli kararların alındığı Büyükşehir Meclisinde İndirimli seyahat kartlarından alınan 10 liralık bedel artık alınmayacak. İndirimli seyahat kartları artık ücretsiz

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı Meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda gerçekleştirildi. 181 taşınmazın satışı ve Balıklandırma projesi için başkana yetki verilirken, MİA için yapılan plan meclisten geçti. Mecliste indirimli seyahat kartlarında alınan 10 liralık kart bedelinin alınmaması kararı oy birliği ile geçti. Mecliste CHP’liler Kartepe Kent Mezarlığı, Sungurlu Barajı ve İSU’nun Kartepe’de gri su borusunun patlaması ile ilgili önerge verdi.

 

KÖYLÜLER YENİ KÖY İSTİYOR
CHP’nin soru önergesi üzerine Sungurlu barajı ile ilgili Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken bilgi verdi. Köken, “20 milyon metreküp su kapasitesi olacak. 2040 yılında yapılması planlanmış. Ancak yaşanan su sıkıntısı nedeniyle projenin yapımı erkene alındı. 2016 yılında bu baraj yapım planına alınacak. 2017 yılında inşaat başlayacak ve 2020 yılında bitirilecek. Teksen ve Akçaova su altında kalacak. Diğer köyler ise havzada kalacak. Süreci başka noktalara götürmek isteyenler var. Biz burada köylerimizle birlikte burayı bir fırsata çevireceğiz. Köylüler biz ne olacağız diyor. Köylüler bize bir köy ve mahalle ortamı oluşturursanız sıkıntı yaşamayız diyorlar. Biz bu konuda çalışmaları başlattı. Makul istekleri var” dedi.

 

MEZARLIK ACİL BİR İHTİYAÇ
CHP Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, Sungurlu Barajı üzerinde HES projesi yapılıp yapılmayacağı sorusuna Köken, “Derelerin üzerinde HES projeleri var” dedi. Kartepe Kent Mezarlığının yapılıp yapılmadığı ile ilgili soruya ise Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez yanıt verdi. Bölgede mezarlığın yeri ayrıldığını ve planlamanın sürdüğünü ifade eden Üzülmez, “2013 yılında bu taşınmaz için müracaat yapıldı. Vatandaşların acil bir ihtiyacı karşılanması için risk aldık. Kent mezarlığı planlara işlenmiş. O yüzden işlemi başlattık. Bina da oradaki müştemilatı hizmeti için yapıyoruz” dedi.

 

FUARDA SIKINTI YOK
Büyükşehir Fuar alanı ile ilgili MHP Başkan Vekili Vahit Eryılmaz’ın verdiği soru önergesine Karaosmanoğlu cevap verdi. Karaosmanoğlu, “Fuar’ın ortakları olan KSO ve KOTO problem yaşamaya başladı. Ödenmeyen prim borçları için hacizler geliyordu. O yüzden bu iki kurumu ayıralım dedik. Tüm borçlarını aldık ve yapılandırdık. KSO ve KOTO bu ortaklıktan çıktı. Bunun dışında bir şey yok. Geriye kalan her şey teferruat” dedi.

 

KÖPEKLER İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ
Yahya Kaptan’da başıboş köpeklerle ilgili Eryılmaz’ın sorusunu da yanıtlayan Karaosmanoğlu, “Bu sıkıntı sadece bizde yok. Köpekleri asla yok edemezsiniz. Değişik yasalarla yasaklandı. Bence doğru ve canlarını korumalıyız.. Vatandaşlar da haklı. Vatandaş bize saldırıyor diye şikayet ediyor. Biz bunun için Kandıra yolu üzerinde yaklaşık 500 dönüme yakın bir yerde sahipsiz olan hayvanları alıp tedavi, bakım, rehabilitasyon hizmeti veriyoruz. Aynı zamanda burada sahiplendirme yapıyoruz. Bu bir problemdir ve biz bunu kısmen çözmeye çalışıyoruz

 

181 TAŞINMAZ SATILACAK
Mecliste Byükşehir tarafından satışına karar verilen 181 taşınmazın satışına onay çıktı. 126’sı Karamürsel, 28’i İzmit, 26’ı Başiskele ve 1’i de Kartepe olmak üzere toplam 181 adet taşınmaz Büyükşehir tarafından takas, trampa ve kamu kurumların borçları karşılığında devredilmek üzere kullanılacak. Mecliste Tramvay projesi kapsamında kalan Kemalpaşa Mahallesi’nde Ahmet Morgül’e 77 metrekarelik binası karşılığında Yarımca’daki bir binayı trampa etmesi teklifi kabul edildi. CHP’liler genel olarak taşınmazlar hakkında bilgi verilmediği için muhalefet şerhi koyduklarını belirtti.

 

ARŞİV BİNASI YIKILACAK
Büyükşehir Belediyesi’nin Asri Mezarlık karşısında bulunan ve Arşiv olarak kullanılan bina için yıkım kararı verildi. Yapılan hasar tespitinde ağır hasarlı raporu çıkan binada bulunan Büyükşehir arşivi, sağlık ocağı ve diğer yapılar sırayla taşınacak. Büyükşehir’in arşivi Yuvam Akarca’da Kent Konut tarafından Yıldız konutlarının aşağısına yapılan market binasına taşınacak. Bina büyükşehir belediyesi tarafından satın alınacak. Yeni arşiv alanı 2 bin 473 metrekare alana sahip olacak. CHP’liler Arşiv binası noktasında eksik bilgi verilmesi nedeniyle muhalefet şerhi koydu.

 

KART ÜCRETİ ALINMAYACAK
Büyükşehir Belediyesi Toplu taşıma Daire Başkanlığı’nın tarife güncellenmesinde daha önce indirimli seyahat kartlarından alınan 10 liralık bedelin alınmaması için karar verildi. Daha önce özellikle indirimli seyahat kartlarının kart bedeli olarak alınan 10 liralık ücret tartışmalara neden olurken, vatandaşların talebi üzerine Büyükşehir bu bedeli almama kararı verdi ve bedel alınmaması için konuyu meclise getirdi. Karar oy birliği ile geçti.

 

BALIKLANDIRMA PROJESİ GEÇTİ
Büyükşehir Belediyesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yürüttüğü İzmit Körfez’i balıklandırma projesinin protokolü için başkana yetki verildi. Yapılan proje ile İzmit Körfezi’ndeki mevcut balık tür ve çeşitliliğinin zenginleştirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunarak sürdürülebilir kılınması, bölgenin ekonomik gelişmişliğine ve halkın denizden faydalanmasına katkı sağlaması amaçlanmakta.

 

ŞEHİD’İN İSMİ YAŞAYACAK
Mecliste Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun girişimi ile
Muş’un Malazgirt İlçesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu şehit olan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız’ın adının bir caddeye verilmesine karar verildi. Kulaksız’ın adı Gebze İnönü Mahallesi’ndeki bir caddeye verilmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi. maddenin geçmesinin ardından Kulaksız’ın eşinin yaptığı açıklama izletildi. Eşinin şehit için anlattıkları mecliste duygulu anların yanmasına neden oldu.

 

RİSKLİ ALANDA VATANDAŞ MAĞDUR OLMAYACAK
Mecliste Gölcük Denizevler Mahallesi Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edilmesiyle o bölgede devletin vatandaşlara verdiği haklardan yararlanması için Büyükşehir riskli alan bölgesinin sınırları planlara işleyecek. Sınırların planlara işlenmesi ile bölgede yaşayan vatandaşlara kira yardımı, yapılacak binalardan harçlardan muaf tutuluyor, kredilerde kolaylığı hakları veriliyor. Bu nedenle riskli alan planlara işlenecek.

 

AMAN DİKKAT KOALİSYON OLABİLİR
Mecliste MİA projesinin yeni planı ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Yılmaz, AK Parti Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın MİA ile ilgili açıklamasını eleştirdi. Yılmaz’ın eleştirileri karşısında, “Hüseyin bey birazdan koalisyon çıkabilir dikkatli konuşun” dedi. Ancak ilk bilgilerin koalisyonun kurulmadığı şeklinde olduğunu belirtilmesi üzerine, “Çok şükür kurulmadı. Buyurun devam edin” dedi.

 

MİA SİL BAŞTAN
Basın açıklamasında muhalefeti beceriksizlikle suçlamadığını belirten ve yazılı açıklamasının olduğunu belirten Özak, “Yeni yapılan plan ile söz konusu davalık olan plan ortadan kalkacak ve dava da bitmiş olacaktır. Biz yeni planı yaparken tüm eleştirileri ve önerileri dikkate alarak planlıyoruz. Kocaeli’nin çehresini değiştirmeye yöneliktir” dedi.