Interpol (Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı), Ankara’nın yabancı militanlara yönelik sınır kontrollerini artırmasının sonucunda, cihatçı militanların son üç aydır Irak ve Suriye’ye geçmek üzere Türkiye’ye gelebilmek için yolcu gemilerini kullanmaya başladığını açıkladı. En fazla gedikleri yerde Kocaeli.

Interpol Genel Sekreteri Ronald Noble, Monaco’da yaptığı yaptığı açıklamada, sorunun büyümesini engellemek için uçakların yolcu listelerinde yapılan kontrollerin yolcu gemilerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiği belirtildi. Açıklama şu ana kadar kaç cihatçının bu yolla Türkiye’ye geldiği ise belirtilmedi. Interpol’ün Terörle Mücadele Direktörü Pierre St Hilaire de Türkiye’nin son aylarda havaalanları ve otobüs terminallerinde kontrolü artırmasının militanları yeni yollar aramaya yönlendirdiğini söyledi. AP haber ajansına konuşan St. Hilaire, ”Havaalanlarının artık daha yakından izlendiğini bildikleri için söz konusu bölgelere yolcu gemilerini kullanarak gidiyorlar” dedi.

‘KOCAELİ’NE DİKKAT

St. Hilaire’in kontrol edilmesi yerlerden biri olarak Kocaeli'de bulunan limanları işaret etmesi dikkat çekti: ‘‘Özellikle Avrupa’dan yola çıkanların çoğunlukla İzmit ve diğer yerlere gittiğine dair giderek artan kanıtlar var.”Hilaire’den MİT ve polise de çağrı geldi: “Bu kişilerin bu şekilde seyahat etmesini engellemek ve kimliklerini tespit etmek için bölgedeki ulusal güvenlik kurumları arasında daha fazla bilgi paylaşımı yapılması gerekiyor.”