Hemen hemen her kullanıcının akıllı telefonlardaki en büyük şikayeti olan şarj problemi elbette Apple akıllı telefonlarda yani iPhone ‘larda da mevcut. Genelde iPhone kullanan hemen hemen herkes telefonunun batarya performansı hariç hemen hemen her özelliğinden memnun olduğunu belirtiyor. Ancak bu batarya performansını daha yukarıya çekmek biraz da biz kullanıcıların ellinde. 
 
İOS 8 ‘de pil kullanım durumunu görüntüleyebilir ve telefonunuzun bataryasını en çok tüketen uygulamaları görebilirsiniz. Ayarlar / Genel / Kullanım / Pil Kullanımı sekmesi altında görüntüleyeceğiniz bu uygulama bilgileri aslında iPhone‘ununuzun pil performansını arttırmanız için çok önemli bir anahtar. Eğer görüntülenen listede kullanım oranınıza göre çok fazla pil tüketen bir uygulama mevcutsa telefonunuzdan o uygulamayı kaldırabilirsiniz. 
 
İşte batarya ömrünüzü uzatacak ipuçları...
 
İnternet Bağlantınız
 
WİFİ ağları her zaman hücresel veriye göre daha az şarj harcamaktadır. Bu yüzden Wifi ağına bağlanabileceğiniz yerlerde Wifi ağlarını tercih etmeniz batarya ömrünüzü uzatacaktır. Ayrıca Wifi ‘ye bağlıyken hücresel veriyi kapatmanız, hücresel veriyi kullanırken Wifi’yi kapatmanız sizlere etkili bir pil performans artışı sağlayacaktır. Bununu yanında kullanmadığınız zamanlarda bluetooth, AirDrop, AirPlay özelliklerini mutlaka kapalı tutun. Bu özellikleri telefonunuzun denetim merkezinden kapatabilirsiniz.
 
Handoff Özelliği
 
Handoff özelliği Iphone‘unuzda yarım kalan bir işin diğer Apple cihazlarında kaldığınız yerden devam etmesini sağlayan bir özelliktir. Eğer Apple ürünü olarak sadece iPhone ‘a sahipseniz İOS 8 ile gelen Handoff özelliğini kullanamayacaksınız demektir. Bu yüzden fazla şarj harcayan bu özelliği açık tutmanıza gerek yok. Ayarlar/ Genel/ Handoff ve Önerilen uygulamalar sekmesine gelerek açık duran her butonu kapalı hale getirerek bu özelliği kapatabilirsiniz. Böylece kullanmadığınız ve asla kullanmayacağınız bir özelliğin fazladan şarjınızı tüketmesini engellemiş olacaksınız.
 
Arka plan uygulamaları
 
Arka planda gereksiz uygulamaların çalışmasına izin vermeyin. Ayarlar/ Genel/ Arka planda Uygulama Yenile bölümünden kullanmadığınız ve gereksiz gördüğünüz uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyebilirsiniz.
 
Güncellemeler
 
AppStore güncellemelerinin arka planda çalışmasına izin vermeyin. Eğer AppStoregüncellemeleri otomatik modda çalışırsa AppStore güncelleme yapabilmek için sürekli kontrol yapar ve şarjınızı tüketir. Uygulamalarınızı AppStore ‘dan uygulamalarım bölümüne gelerek el ile güncellemeniz sizlere ciddi bir batarya performans artışı sağlayacaktır. Ayarlar/İTUNES &AppStore / Otomatik İndirmeler kısmından “Güncellemeler” sekmesini kapatarak otomatik indirmeyi özelliğini kapatabilirsiniz.
 
Konum Servisleri
 
Konum servisinin gereksiz kullanımına izin vermeyin. Uygulamaların hemen hemen hepsi pil tüketimini en çok konum servislerini kullanarak yapmaktadır. Ayarlar / Gizlilik / Konum Servisleri kısmından istediğiniz uygulamaların konum servisi kullanmasını kapatabilirsiniz. Bazı uygulamalarda beliren “kullanırken” seçeneği o uygulamanın sadece açıkken konum servisi kullanacağı anlamına gelmektedir. Bu seçenek bazı uygulamalar için en mantıklı seçenek olabilmekte.
 
Bildirimler
 
Gereksiz bildirimlerin önüne geçin. Ayarlar / Bildirimler kısmından önemsiz gördüğünüz uygulamaların size bildirim yollamasını engelleyerek şarj ömrünüzü uzatabilirsiniz.
 
Ekran
 
Ekran parlaklığınızı telefonunuzun otomatik belirlemesine izin verin. Iphone‘larda harika bir şekilde çalışan bu sensör, telefonunuzun ışığa göre en iyi parlaklıkla çalışmasının yanında size en iyi pil tasarrufunu da sağlayacaktır. Bunun yanında koyu renkli arka planlar kullanmanız en çok şarj tüketen ekranın daha tasarruflu çalışmasını sağlayacaktır.
 
Bu ipuçları sayesinde telefonunuzun pil ömrünü hissedilebilir bir ölçüde arttırabilirsiniz. İOS 8 üzerinden hazırlanan bu rehberdeki her ipucu telefonunuzun mevcut özelliklerinden kısmadan şarj tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.