İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, “Eylül Ayı İş Cinayetleri Raporu”nu açıkladı. Yazılı, görsel ve dijital basından edinilen bilgiye dayanarak hazırlanan rapora göre, eylül ayında Türkiye'nin 52 şehrinde ve yurtdışında 1 ülkede iş kazaları sonucu en az 141 işçi yaşamını yitirdi. 2016 yılının ilk 9 ayında ise iş cinayetleri sonucu en az 1421 işçi aramızdan ayrıldı. Buna göre her gün ortalama 5 işçi, iş kazaları sonucu can verdi.
Eylül ayında yaşamını yitiren 141 emekçinin 121'i işçi/memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 14'ü çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 6'sı esnaflardan olmak üzere 20'si kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştu.
EN ÇOK ÖLÜM TARIMDA
İşçi ölümleri en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret, genel işler ve güvenlik işkollarında yoğunlaştı. Tarım/orman işkolunda 33 işçi, inşaat/yol işkolunda 33 işçi, taşımacılık işkolunda 20 işçi, ticaret/büro/eğitim/sinema işkolunda 8 emekçi, genel işler işkolunda 8 işçi, savunma/güvenlik işkolunda 7 işçi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi.
KOCAELİ’DE 8 ÖLÜM
Raporda, iş cinayetlerinin nedenleri de yer aldı. İşçiler en çok servis/trafik kazası, ezilme/göçük, düşme ve kalp krizi nedenli can verdi.
Trafik/servis kazası nedeniyle 37 işçi, ezilme/göçük nedeniyle 26 işçi, düşme nedeniyle 17 işçi, kalp krizi nedeniyle 17 işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetlerinin en çok yaşandığı iller arasında İstanbul, Kocaeli, Aydın, Adana ve İzmir ilk sıralarda yer aldı. İstanbul'da 17 ölüm, Kocaeli'de 8 ölüm, Aydında 7 ölüm. Adana ve İzmir’de 6'şar ölüm yaşandı.