Kandıra Yüksel Endüstriyel Çelik Raf fabrikasında çalışan 68 işçi, Kurban Bayramı öncesinde maaşlarının yatırılmayıp
bunun yerine 500 TL avans verilerek başka bir ödeme yapılmamasına, bayrama parasız girmelerine kızmış, fabrika
çalışanları Birleşik Metal Sendikası'na üye olmuştu. İşveren bu olaya karşı Erkan Erdur isimli işçiyi işten çıkararak
gözdağı vermişti.
SMS İLE ÖĞRENMİŞLERDİ
Çalışma saatlerinde değişikler, çay ve yemek saatlerinde sık sık değişikler uygulayarak bıktırma politikası yapan işverene
karşın 68 işçisi olan fabrikada işçiler birlik ve beraberlik içinde üretimi yavaşlatma ve durdurma kararı alarak uygulamaya geçilmişti. İlk 3 günü fabrika içinde, sonrası fabrika giriş kapısında devam eden direniş, 31 Ekim tarihinde işçilerin telefonlarına gelen sms mesajı ile iştenişveren tarafından tek taralfı işten çıkarıldıklarını öğrenmesiyle bugüne kadar sürmüştü.
POLİS MÜDAHALE ETTİ
26 Ekim tarihinde işçilerin fabrika içinde üretimi durdurma eyleminde ziyaretlerine gelen Kandıra Belediye Başkanı
Ünal Köken ve Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek, işçilere ertesi sabah işten çıkarılanların geri döneceği ve çalışmalara devam edileceği sözü vermişti. Ancak işten çıkarılanlar kapıdan içeri alınmayınca işçiler eylemlerine devam ediyordu. İşçilerin bugün fabrika önünde eylemlerine devam ettikleri esnada 2 otobüs çevik kuvvet polisi fabrikanın önüne geldi. Polis, Kandıra-Adapazarı yolunu trafiğe kapatma riski olacağını sebep göstererek fabrika giriş kapısı önünde eylem yapan işçilere müdahalede bulunarak kalabalığı dağıttı.
BALTACI VE ÇELİK GÖZALTINDA
Bunun üzerine işçiler, Kandıra Belediyesi'nin önündeki parkta toplandı ancak burada da işçiler polisin gazlı müdahalesine maruz kaldı. İşçiler, Kandıra Demokrasi Parkı'nda sessizce bekleyişini sürdürürken, eylemlere devam edeceklerini söylediler. Öte yandan çıkan olaylarda Birleşik Metal İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, Birleşik Metal İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik, şube yöneticisi Hakan Küçük ve Erkan Erdur isimli işçi gözaltına alanarak emniyete götürüldü.