2009 Yılından beri İstanbul Avcılar ilçesi Küçükçekmece Gölü Kıyılarında sürdürülen Bathonea kazılarının 2014 sezonu 23 Haziran 2014 tarihinde Bakanlık Temsilcisi Emre Savaş’ın katılımıyla resmi olarak başladı.

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün’ün başkanlık ettiği kazılar bu yıl Avusturya, Almanya, Polonya, Hollanda gibi ülkelerden uluslararası ekiplerin katılımıyla çalışmalarını sürdürülüyor. Prof. Dr. Şerif Barış’ın yer bilimleri alanında, Prof. Dr. Ümit Biçer’in Adli Tıp ve Antropoloji alanında, Prof. Dr. Fazıl Özen’in Botanik alanlarında danışman olarak destekler sağladığı kazılar pek çok uluslararası toplantıda sunuldu. Pek çok İndeksli ve hakemli dergilerde sonuçları yayınlanan kazıları, ulusal ve uluslararası basın da yakından takip ediyor. Kazımızın sonuçları şimdiye kadar yalnızca tarihe değil, tıp tarihine, farmakoloji bilimine, yer bilimlerine pek çok yeni bilgi sundu.

Bathonea kazılarına 2014 yılında Avcılar Belediyesi Başkanlığı, Marport, Arkas Limanı, Elkenz Denizcilik ve Türsab gibi kurumlar aynı destekler sağlıyor ve katkıda bulunuyor. Bathonea Kazılarında bugüne kadar antik liman yapıları, İmparator Büyük Konstantin (M.S.330) tarafından yaptırıldığı sanılan dev bir açık sarnıç (100x15 metre uzunluğunda 7000 metre küp su hacimli), bir kale kalıntısı ve tabanları mozaik kaplı büyük bir saray- manastır kompleksi, yer altı su kanalları ile antik yollar ortaya çıkarıldı.

Bu yapıların içlerinde ele geçen küçük objeler, seramikler, amphoralar yüzyıllar boyu Akdeniz’in Batısından- Doğusuna kadar pek çok antik merkezle (İspanya, İtalya, Sicilya, Fas, Mısır, Lübnan, Fenike, Suriye, Ege Adaları), Karadeniz arasında yapılan yoğun bir deniz ticaretinin varlığını ortaya koydu. Geçen yıl Küçükçekmece Göl Havzasında yapılan kazılar, Trakya’da ilk kez Hitit izlerini sunan bölge olması açısından da bilim dünyasında oldukça heyecan yaratmıştı. 2014 yılı kazıları ile Üniversitemizin de içinde bulunduğu Marmara Bölgesinin tarihsel kronolojisindeki boşlukları dolduracak kanıtlar sunacak proje olma yolunda ilerlemekte, bilim alanına önemli ve zengin kazanımlar sağlamakta.