30 Mart 2009 yerel seçimleri için en yoğun aday adaylığı başvurusunun iktidar partisi AKP’de olacağı artık açık açık görülüyor. Bayram öncesi çok sayıda partili aday adaylığı başvurularını parti teşkilatlarına teslim etti. Pek çok partili de başvuru için bayram ertesini bekliyor. AKP teşkilatları bayram ertesi fazla mesai yapmak zorunda kalacak.

 

AKP’de tam liste

 

İktidar partisi AKP’de 30 Mart yerel seçimleri için hareketlilik, tahmin edilenden de fazla olacak. İl Başkanı Mahmut Civelek’in, ada adaylığı konusunda partideki herkesin önünü açması, Başiskele dışında bütün ilçelerde partiyi çok hareketlendirdi. Bayram ertesi, 1 Kasım’a dek sürecek aday adaylığı başvuru süresi içinde partiye pek çok yeni başvurunun yapılması da bekleniyor.

 

İLÇE İLÇE MEVCUT DURUM

 

AKP Kocaeli teşkilatlarında bayram başı itibariyle aday adaylığı tablosu aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 

İZMİT İLÇESİ: Mevcut belediye Başkanı Nevzat Doğan potansiyel aday adayı. İzmit’te bayram ertesi Halil Vehbi Yenice’nin başkanlık için aday adaylığı başvurusu yapması bekleniyor.

 

İzmit’te Belediye Meclisi aday adaylığı için başvuru yapan ve yapmaya hazırlanan partililer ise şunlar: Turgay Batur Uzun, N.Osman Sarı, Fevzi Kocaman, Kamil Şirin, Mehmet Akdeniz, Yavuz Zengin, Hüseyin Polattimur, Ayhan Aslanoğlu, Hasan Gün, Murat Emir Aytaroğlu, Cavit Akarsu, Mehmet Atadoğan, Yusuf Sami Çınar.

 

GEBZE İLÇESİ: Mevcut Başkan Adnan Köşker, yeniden aday adayı. AKP’de Gebze Başkanlığı için Okan Kurt, İsmail Keskin, Abdullah Şahin, Muharrem Akyıldız, Resul Tat başvuru yaptı veya bayram ertesi yapacaklar.

 

Gebze Belediye Meclisi için şimdilik Yeşim Ayaz Dağcı, Cem Tetik aday adayı oldular.

 

DARICA İLÇESİ: Mevcut başkan Şükrü Karabacak yeniden aday adayı AKP’de Darıca için M.Ozan Sarıkaya, Olcay Ulus, Murat Bayraktar, İsmail Demirci başvuru yaptı veya yapacaklar.

 

Darıca Belediye Meclisi için şimdilik Vahi Bilgen başvuru yaptı.

 

ÇAYIROVA İLÇESİ: Mevcut Başkan Ziyaettin Akbaş, yeniden aday adayı. Şevki Demirci, Mustafa Usta, Ali Erdin, Yaşar Alkan, Paşa Ali Elmalı, Servet Günay, Bünyamin Laçin, Deniz Kolo, Bülent Çorapsız başkanlık için aday adayı olacaklar.

 

AKP’de Çayırova Belediye Meclisi için Filiz Ayyıldız, Murat Karaca aday adayı oldular.

 

DİLOVASI İLÇESİ: Mevcut başkan Cemil Yaman yeniden aday adayı. Halit Yaşar, Ali Toltar, Necati Temiz, İhsan Şanlı AKP’nin aday adayları.

 

Dilovası Belediye Meclisi için Rasim Korkmaz, Yaşar Tosun, Nükhet Demiray, Selçuk Avcı, Halis Öz aday adayı oldular.

 

KÖRFEZ İLÇE: Mevcut Başkan Yunus Pehlivan aday adayı. Körfez’de AKP’den aday adaylığı için Ali Çakır, Öznur Gökkaya, İsmail Baran, Aynur Vergili, İlçe Başkanı Engin Koyun başvuru yaptı veya bayram ertesi yapacaklar.

 

DERİNCE İLÇESİ: Başkan Aziz Alemdar otomatik olarak yeniden aday adayı. Kemal Yazıcı, Ali Haydar Bulut, Necdet Deniz, Mehmet Sandalcı aday adaylığı için başvuru yaptı veya bayram ertesi yapacaklar.

 

Derince’de meclis üyeliği için Cemalettin Yaman, Hanefi Örengül aday adayı oldular.

 

KARTEPE İLÇESİ: Mevcut başkan Şükrü Karabalık’a karşı Ali Koç, Fahim Kılıç, Habip Sarman, Sevim Balaban, Ergün Berdan aday adayı oluyorlar.

 

Kartepe Belediye Meclisi için Ergül Şirin, Mustafa Dereli, Nebahat Kılıç, Birgül Alakuş, Nurdan Köksal, Aysun Yıldırım, Tahsin Varol, Hüseyin Kahraman, Yılmaz Kabagöz aday adayı oldular.

 

BAŞİSKELE İLÇESİ: Başkan Hüseyin Ayaz’ın karşısında şimdilik AKP’den rakip gözükmüyor.

 

Başiskele Belediye Meclisi için İbrahim Kaya, Celal Özkaraaslan, Ömer Bayram, Şahin Ezber, Barış Çoban, Sami Uçar aday adayı oldular.

 

GÖLCÜK İLÇESİ: Başkan Mehmet Ellibeş yeniden aday adayı. Necati Zorlu, Mustafa Kalabalık, Ekrem Aktuğ aday adayı oluyorlar.

 

Gölcük Belediye Meclisi için Şükrü Barış, Sebahattin Ersoy, Fatma Çakmak Kalabalık, Yasin Özmen, Melek Sivaslıoğlu, Nuray İkidişli, Kadir Özdemir, Hasan Sarı, İrfan Şener, İbrahim Altıntaş, Yıldıray Çelik aday adayı oluyorlar.

 

KARAMÜRSEL İLÇESİ: Mevcut Başkan İsmail Yıldırım’ın karşısına Ahmet Türkel, Abdullah Behet Ersan, Fatih Temiz, Feyzi Utaş, Recep Dikdere, Ali Kocabıçak, Ahmet Pehlivan aday adayı olarak çıkıyorlar.

 

KANDIRA İLÇESİ: Mevcut Başkan Cengiz Kan’ın karşısına Emel Ceylan Balcıoğlu, Ünal Köken, Sedat Köse, İsmail Hakkı Buluş, Erdoğan Günay, Erkan İşler, Kenan Seyrek, Muhsin Tekol, İsmail Birdane aday adayı oluyorlar.

 

Kandıra Belediye Meclisi için Aysel Yapar, Mustafa Akşit, Ergün Kan, Yüksel Gürcan, Erkan Aydın, İsmail Aslantaş aday adayı olacaklar.