7 Haziran seçimlerine ‘Milli İttifak’ adı altında giren SP ve BBP, 1 Haziran seçimleri için birlik sağlayamadı.
Saadet ve AK Parti, BBP ve MHP’nin ittifak görüşmeleri yaptığı daha önce basına yansımıştı.
Hatta Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın 1 Kasım’da yenilenecek genel seçimde ittifak yapılmasına “yeşil ışık” olarak değerlendirilen sözlerinin ardından iki parti yetkilileri arasında liste görüşmelerinin başladığı öğrenildi.
SP, Ak Parti’ye Meclis’te grup kuracak sayıda adayın listelerin seçilebilecek yerlerinden gösterilmesi önerisinde bulundu.
Liste pazarlığı konusunda ise SP heyeti; İstanbul, Sakarya, Kocaeli ile Güneydoğu ve Karadeniz’deki bazı illerin listelerinde adaylarına ön sıralarda yer verilmesi üzerinde durdu.
Hatta bu sıra için Hasan Bitmez ve Birol Aydın isimleri de ön plana çıktı.
Aynı ittifak söylemleri şu günlerde BBP ve MHP arasında da güçlü şekilde dile getiriliyor.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konu hakkında net bir açıklama yapmadı ama görüşmelerde liste sıralaması konusunda talepler bile belirlenmiş durumda
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin özellikle Kocaeli’de 2. sıra için ısrarcı olduğu ve bu konudaki ısrarının da üzerinde durduğu konuşuluyor.
BBP ve MHP ittifakında ikinci sıranın BBP’ye verilmesi demek, MHP içindeki dengelerin de tamamen çökmesi anlamına geliyor.
Çünkü Lütfü Türkkan yeniden aday adayı olduğunu açıkladı ve bugün başvurusunu yapacak.
Eğer Lütfü Türkkan’ın yerine BBP’li bir aday gelirse, 7 Haziran’da son anda vekilliği kaybeden Türkkan’ın duruma nasıl bakacağı merak konusu.
BBP’nin ise ittifak sağlanması ve isteklere olumlu bakılması sonrasında ikinci sıra için Serhat Duyar ismi üzerinde durduğu da iddialar arasında.
Tabi henüz erken.
Daha vakit var.
Ama eğer ittifaklar oluşur ve listelerde SP ve BBP’li adaylar ön sıralarda yer alırsa hem AK Parti’de hem de MHP’de tepkiler de artabilir…