Hyundai yönetimi tarafından alınan kararla markanın Avrupa’daki üretiminin 500 bin adede yükselmesi için harekete geçildi ve bu amaçla 609 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayrıldı.

Bölgede üretim yapan fabrikaların kapasitelerinin arttırılması ve yeni tedarikçilerin üretime katılmasının öngörüldüğü projede sona yaklaşılırken, 2014 yılı itibariyle bölgede satılan araçların yüzde 90′ının Avrupa’da üretilen modellerin oluşturacağı bildirildi.

Hyundai, Türkiye Fabrikası’ndaki yatırımını tamamladı ve böylece Avrupa’daki yıllık otomobil üretimini toplam 500 bin adedin üzerine çıkarmış oldu.

İlk kez 1997’de üretime başlayan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Hyundai’nin Kore sınırları dışında en uzun süredir üretim gerçekleştiren fabrikası olma unvanına sahip.

2007 yılından bu yana 100 bin adetlik hacimle üretim yapan fabrika, yeni artırılan kapasitesiyle birlikte 2014 yılından itibaren 200 bin adedin üstüne çıkmış olacak. Şu an ağırlıkla Avrupa için üretilen i20 ile birlikte yeni i10’un üretimi de Eylül ayı itibariyle başladı ve bu yatırımla 2 bin 800’den fazla yeni istihdam yaratılmış oldu.

Bugüne kadar toplamda 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapılan fabrikanın ilk günden beri süre gelen başarısı, Hyundai’nin Avrupa’daki ikinci üretim merkezi olan Çek Cumhuriyeti Fabrikası’nın (HMMC) açılmasını beraberinde getirdi. 2008’de üretime başlayan HMMC, ilk yılında 114 bin araç üreten tesisten bugün tam kapasiteyle yıllık 300 bin adet araç üreten bir fabrika haline geldi.

Günümüzde Hyundai’nin Avrupa’da satılan araçlarının yüzde 95’i Avrupa’da tasarlanıp Avrupa’da geliştiriliyor. Türkiye’deki yeni yatırım sayesinde artık Avrupa’da satılan araçların da yüzde 90’ı Avrupa’da üretiliyor olacak.