Ramazan Bayramı tatili süresince Kandıra Karadeniz sahilleri adeta çifte bayram yaşadı. Bayram tatili günlerinde Kerpe, Kefken, Cebeci, Sarısu ve Bağırganlı sahillerinde iğne atsan yere düşmez bir tablo yaşanıyordu.

Başta ilimizden olmak üzere çevre iller İstanbul, Sakarya, Düzce ve Yalova’dan gelenlerle birlikte bir günde yaklaşık 35-40 bin kişi, Kandıra sahillerinin tadını çıkardı. Son yıllarda deniz kirliliğiyle mücadelede attığı adımların meyvelerini toplamaya başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karamürsel Altınkemer Halk Plajı’nın ardından Kandıra Cebeci Halk Plajı’na da mavi bayrak almayı başarmıştı. Cebeci’nin uzun ve pırıl pırıl sahil şeridi, bayram tatili boyunca doldu taştı. Bayramdan sonra yoğunluk azalsa da Kandıra sahipleri tamamen yükünü tutmuş görünüyordu.

Kandıra sahillerine bayram süresince gösterilen ilgi nedeniyle Kandıra esnafı tatilcilere ekmek, sebze meyve ve yoğurt yetiştirmekte güçlük çekti. Kandıra esnafının imdadına köylüler yetişti. Yol boyunca kurulan tezgahlarda Kandıra köylüsünün kendi bağ bahçesinde yetiştirdiği doğal ürünler satıldı. Köy ekmeği, yoğurt, karpuz, domates, biber, patlıcan, süt mısırı yok sattı.