Başkan Karabacak, “12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve  Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un  kaleme aldığı İstiklâl Marşı Türk milletinin manevi değerlerini,gönül yüceliğini ve vatan sevgisini en güzel şekilde anlatmıştır.
O dönemde bu güzel vatanın içinde bulunduğu durumu, çekilen ıstırapları yüreğinde hisseden Mehmet Akif Ersoy, şiirleri ve yazılarıyla, milletimize moral vermiş, cesaret ve ümit aşılamış, adeta milli mücadelenin sembol ismi olmuştur. "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyerek o dönemin ne kadar zor şartlar altında yaşandığını dile getiren Milli Şairimiz, fikirleri, idealleri, mütevazı hayatıyla kendinden sonraki nesiller için önemli bir ilham kaynağı ve örnek alınacak bir şahsiyet olmuştur.

Bugün ülkemiz büyük hedeflerine doğru emin adımlarla yürüyorsa ve insanlarımız bu topraklar üzerine barış ve huzur içerisinde yaşıyorsa bunu , vatan uğruna can vermiş  şehitlerimize borçluyuz.Onların bizlere bıraktığı eserlere sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yılını kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve bütün kahramanlarımızı saygı,minnet ve rahmetle anıyorum" dedi.