Türk siyasetini en önemli kişilerinden olan eski başbakanlarından, ‘Karaoğlan’ lakaplı Bülent Ecevit’in ölümünü 8. Yılı.

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’ne 5 kez Başbakanlık yapan Demokratik Sol Parti lideri (DSP) Bülent Ecevit, 8′nci ölüm yılı. Başbakanken 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştiren Ecevit, 1999 yılında Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye getirilmesiyle DSP’nin oylarını iki katına çıkarmasına neden olmuştu. 2001 yılında Türkiye’nin en ağır ekonomik krizi esnasında DSP-MHP-ANAP Koalisyonu’nda yine başbakan olan Ecevit Hükümet’i İMF ile anlaşmış ve Kemal Derviş’i Türkiye’ye getirdiği için tartışmalara neden olmuştu. 5 Kasım 2006 pazar günü ise dolaşım ve solunum yetmezliği sonucu 81 yaşında hayata veda etmişti.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Bülent Ecevit’in vefatının 8. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Türker mesajında; “Partimizin kurucusu, kuramcımız, Genel Başkanımız, Türk siyasetine Erdemli ve dürüst kişiliği ile damgasını vurmuş olan Bülent Ecevit’i aramızdan ayrılışının 8′inci yılında rahmetle saygıyla ve özlemle anıyoruz” dedi. İlimizde ise Bülent Ecevit için anma koşusu düzenleniyor. DSP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Bülent Ecevit için Anma ve Saygı Koşusu bugün İzmit atletizm pistinde yapılacak.